Sağlık

Kudret Narı Nedir?

Günümüzde sağlıklı olması nedeniyle kullanılan kudret narı pek çok farklı isim ile anılmaktadır. Özellikle farklı şekillerde kullanımı söz konusu olduğunda sağlık problemlerinde bitkisel çözüm olarak tercih edilmektedir. Gövdesi ince bir yapıya sahiptir. Meyvesi kültürlüdür. Özellikle tropikal meyve sınıfında yer almaktadır. Ülkemizde geçmiş dönemlerde yaygın olarak kullanılmamasının aksine günümüzde yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Kudret narı ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde bu yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Özellikle sağlık açısından etkili olması nedeniyle bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra kudret narı yağı özellikle hastalıklarda veya farklı amaçlar için tercih edildiğinden üretilmektedir. Meyveden edebilecek olan yağ meyve içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin alınabilmesi açısından oldukça etkilidir.

Hastalıklara iyi gelmesi nedeniyle özellikle kudret narı macun o hazırlamaktadır. Ezilerek püre haline getirilen meyve bal ile karıştırılarak macun şeklinde hazırlanmaktadır. Bu sayede oluşabilecek rahatsızlıklara karşı aç karnına tüketilmesi vücudun direncini yerine gelmesini sağlamaktadır. Kudret bunların satın almak isteyenler özellikle semt pazarlarında, tropikal meyve satan marketlerde meyveyi bulabilirler. Narin içerisinde bulunan tohumları özellikle ekme işlemi sırasında kullanılmaktadır. Bu nedenle meyvenin tüketimi sırasında edebilecek olan tohumlardan yetiştirme işlemi yapılabilir.

Kudret Narı Macunu

Hazır olarak satılmakta olan kudret narı macunu aynı zamanda evde hazırlanabilir. Zeytinyağı veya bal ile yapacağınız macunlar özellikle sağlık açısından önemlidir. Bursa, Yalova ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu nedenle özellikle kudret narı fidanı ile dikim işlemi yapmak isteyenler uygun koşulların bulunduğu bölgelerde meyveyi yetiştirebilirler.

Macun evde hazırlamak isteyenler öncelikle meyveyi satın almalıdır. Daha sonrasında amaçlarına uygun şekilde yapacakları uygulama sayesinde püre haline getirmiş oldukları meyve içerisine bal veya zeytinyağı koyarak yeterli süre bekletmeleri gerekir. Zeytinyağı ile hazırlanacak olan karışımları yaklaşık olarak altı ay boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu