Teknoloji

İOS 15.2 Beta 2 Talep Edilen Özelliği İphone’a Getirdi!

İOS 15.2 Beta 2 Talep Edilen Özelliği İphone’a Getirdi! Apple, otomatik makro sorununun iPhone 13 Pro kullanıcılarınca şikayet edilmesi ile bu sorunu İOS 15.2 Beta 2 güncellemesi ile sonuca kavuşturdu.

İOS 15.2 Beta 2 Talep Edilen Özelliği İphone’a Getirdi! iPhone 13 Pro kullanıcıları tarafından şikayet edilen otomatik makro sorununun ardından Apple, İOS 15.2 Beta 2 güncellemesini getirerek sorunu çözdü.

iPhone 13 pro makro özelliği

Apple, iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinin kamera sistemine makro çekim özelliği eklendi. Sağlıklı bir gözle bile görülemeyecek detayları telefonun kamerasıyla yakalayabilmesine imkan sağlayan bu özelliğin, iPhone telefon kullanıcılarına göre, kamera deneyimine negatif yönde etki eden kritik bir dezavantajı var.

Varsayılan olarak, iPhone 13 Pro’nun kamera sistemi bir cisme gereğince yanında olduğu anda makro çekim özelliği kendi kendine açılıyor. Bu özellik de, modun bazen istek dışı bir şekilde aktif hale gelmesine yol açıyor. 25 Ekim tarihinde kullanıma açılan İOS 15.1 güncellenmesiyle birlikte Apple, kullanıcılara otomatik geçiş sistemini devre dışı bırakma imkanı sunup bu sorunu kısmen de olsa çözmüştü.

iPhone 13 Pro kamera sistemine, makro moduna geçme butonu geliyor

9 Kasım tarihinde yayınlanan iOS 15.2 Beta 2, iPhone 13 Pro’nun kamerasına makro moduna seri geçiş yardımı ekledi. Bir sosyal medya kullanıcısı sayesinde tespit edilen yeni özellik kapsamında gelen bir hata ile kamera bir cisme gereğince yakın olduğu anda ekranın sol alt köşesinde çiçek simgesi ortaya çıkıyor. Bu çiçek simgesine basarak makro çekimi etkinleştirebiliyor veya tamamen etkisiz hâle getirebiliyorsunuz.

Geçiş butonunu aktif hâle getirebilmek için ilk önce iPhone 13 Pro ayarlarına girip makro modunun otomatik açılmasını devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu ayar için de Ayarlar > Kamera kısmını açıp Otomatik Makro butonunu etkisi hale getirmeniz yeterli oluyor. Hemen ardından geçiş seçeneğinin kamera uygulamasına kendi kendine eklendiğini göreceksinizdir.

iOS 15.2 Beta 2 güncellemesi ile ‘İletişim Güvenliği’ seçeneği de geldi

Apple, 18 yaş altındakileri yani çocukları cinsel istismarla karşı karşıya kalmamak için korumak amacıyla geliştirdiği İletişim Güvenliği özelliğini iOS 15.2 Beta 2 ile kullanıma açtı. Bu özellik ile birlikte, çocukların çıplaklık içeren görüntüleri görmemesi amaçlanıyor. Apple, gönderilen fotoğrafın uygun degil mi yoksa uygun mu olup olmadığını en başta analiz ederek çocuklara karşı cinsel saldırıları engellemeye çalışmayı hedefliyor.

Yeni özellikler getirmeye çalışan Apple bu özelliğe ek olarak Apple, iOS 15.2 Beta 2 güncellemesi ile iPhone’lara ‘Legacy Contacts’ özelliği de getirdi. Bu sayede Apple kullanıcıları, hayatları son bulsa bile Apple Kimliği hesaplarına erişme yetkisi olan güvenilir kişiler ekleyebilecekler. Şu anda beta süreci devam etmekte olan iOS 15.2’nin ne zaman genel kullanıma sunulacağı tam olarak bilinmiyor.

İOS 15.2 CSAM özelliğini getiriyor

Apple’ın tartışma yaratan özelliği CSAM, iOS 15.2’nin ikinci beta sürümü ile birlikte geliyor. Daha ilkin 8. Ayda yani Ağustos ayında ortaya çıkan ve bayağı tepki toplamasına sebep olan bu özellik, şimdi iOS’un en yeni beta sürümü ile kullanıcılara sunuluyor.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu