Sağlık

Kan Şekerini Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmeli

Kan Şekerini Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmeli? Kan şekeri,  kilolu insanlar için büyük bir sorundur. Bu durumda kaliteli bir yaşam sürebilmek için, sağlıklı bir beslenme programı yapılması gerekir. Bizde bu yazımızda kan şekerini düzenlemek için nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmeli konularını ele aldık. İşte tüm detaylar..

Kan Şekerini Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmeli? Günlük öğünlerde  normalden fazla öğün tüketen kişilerde alınan fazla kaloriye bağlı olarak kanda bulunan ve sağlıklı bir bireyde 55 – 80 mg bulunması gereken kan şekeri sindirimin başlaması ile bir anda yükselerek 150 – 190 mg seviyelerine gelir.  Bu duruma bağlı olarak vücutta yanma, yüzün belirli bölümlerinde kızarıklıklar meydana gelir. Peki bu durumda nelere dikkat edilmeli, nasıl beslenmeli?

Kan Şekerini Düzenlemek İçin Ne Yapılmalı

Sindirimin ardından emilimin bitmesinin ardında kana geçecek protein, karbon hidrad ve yağ molekülleri kalmayınca kan şekeri düşmeye başlar. Sindirim sırasında 150 – 190 mg olan kan şekeri çok hızlı düşerek 35 – 50  mg aralığına kadar düşer. Bu düşüşe bağlı olarak vücutta; acıkma hissi, ellerde titreme, terleme, aşırı gerginlik ve sinirlilik hali, kalp çarpıntısı, tansiyon düşmesi gibi  fonksiyonel bozukluklar meydana gelir. Bu durumdan kurtulmak için hemen bir şeyler yeme isteği duyup yediğiniz yemekten 2-3 saat sonra aynı büyüklükte bir öğün daha yersiniz. Bu sistem bu şekilde ilerler ve günde 5 – 6 öğün yemek yiyerek kilo almaya devam edersiniz. Bu durumu önlemek ve kilo almamak için kan şekerini düzenlemeniz gereklidir. Bunun için yapmanız gereken ilk adım öğün miktarınızı biraz düşürerek yemek düzeninize ara öğünler eklemelisiniz.  Bu sayede ana öğünleri az yediğiniz için kan şekeri çok yükselmeyecek, sindirim işlemi gerçekleşip kan şekeriniz ani olarak düşmeden önce küçük ara öğünler ile tekrar metabolizmanızı harekete geçirip sindirim sisteminizi aktif hale getirerek kan şekerinin ani düşüşünü engellemiş olacaksınız. Bu şekilde süreç içinde ana öğünlerin miktarını azaltarak, ara öğünleri düzenli yiyerek kan şekerinizi sağlıklı bir bireyde olması gereken değerler arasına çekmiş olursunuz. Bu durumda ani acıkma hissi yaşamayacak ve beslenmeniz için yeterli olan kaloriden fazlasını almamış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu