Sağlık

Kanser Düşmanı Olarak Bilinen 10 Besin

Kanser Düşmanı Olarak Bilinen 10 Besin hangileridir? Kanser hastalarının sayısı son dönemlerde oldukça artmış durumdadır. Peki beslenmemize dikkat ederek kanserden korunmak mümkün mü? Hangi besinler kanserden korur? İşte cevabı..

Kanser Düşmanı Olarak Bilinen 10 Besin hangileridir? Kanser oluşumu son yıllardaki sayısı hızla artmaktadır. Nedeni ise beslenme alışkanlıkları ile birlikte alkol tüketimi ve fiziksel aktivitenin olmaması da tetiklemektedir. Kanser düşmanı 10 besin maddesini sizler için sıraladık.

Kanser düşmanı 10 besin maddesi ile birlikte sizde sağlığınızı koruyamaya başlayabilirsiniz.

1) Soğan-Sarımsak

Soğan ve sarımsak antioksidan özelliği bulunmaktadır. Kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Günde 2-3 diş sarımsak ya da 1 küçük boy soğan tüketimi sağlığını için çok önemlidir.

2) Çekirdekli siyah üzüm

Siyah üzümdeki çekirdeklerin de güçlü antioksidan özelliği bulunmaktadır. Özellikle kolon, pankreas gibi kanser türlerinde çok etkilidir. Günde 15-20 adet siyah üzüm yenilmelidir.

3) Ispanak

Ispanağın içinde folik asit ve karotenler kansere karşı doğal zırh görevini görürler. Ağız ve mide başta olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Haftada 2-3 kez ıspanak tüketilmelidir.

4) Pancar

Betanin kırmızı pancarda bulunur. Ancak kanser önleyici antioksidanları içinde barındıran diğer bir besin maddesi de pancardır. Pancarı kaynatarak tüketmelisiniz. Günlük tüketimlerinizde de pancarı sıkarak içebilirsiniz.

5) Siyah havuç

Mor pigmentlerle birçok kanser hücresine baskı yaprak üremelerini engellemektedir. Bağışıklığınızı güçlendirir. Siyah havucu sıkarak tüketebilirsiniz.

6) Domates

Domatesteki kırmızı renk likopen, kanser hücrelerinin büyümesini durdurur. Yazın tüketilen domateslerin likopen içerikleri daha fazladır. Rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur.

7) Yeşil çay

İçinde polifenol bulunur. Kansere karşı güçlü bir potansiyele sahiptir. Günde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır.

8) Zeytinyağı

Günlük beslenmenizde alışkanlık haline getirmeniz gereken yardımcı besin kaynaklarından bir de zeytinyağıdır. Kansere karşı koruyuculuğu bulunan Akdeniz tipi bir beslenme türüne sizde alışkanlık haline getirmelisiniz.

9) Soya fasulyesi

Meme kanserine soya fasulyesi koruyucu bir güce sahiptir. Günde bir fincan pişmiş soya fasulyesi tüketmelisiniz.

10) Balık

Omega-3 sayesinde zihinsel gelişime, beyin ve göz hücrelerine destek vermektedir. Somon, sardalya ve uskumru balık çeşitleri meme kanserinde, bağırsak ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

11) Ceviz

Her gün düzenli olarak 3-4 adet ceviz tüketmelisiniz.

12) Kırmızı meyveler

Çilek, böğürtlen, yaban mersini ve nar gibi kırmızı renkli meyvelerde antikanser özelliği vardır. Günlük meyve tüketiminizi ortalama 2 ya da 3 porsiyon olursa 1 porsiyonu kırmızı meyvelerden oluşmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu