Gebelik

Gebelikte Hangi Minerallere Gereksinim Artar?

Gebelikte Hangi Minerallere Gereksinim Artar? Hamilelik süreci hanımlar için zorlu ve yoğun geçen bir dönemdir. Bu dönemde mutlaka yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir.

Gebelik dönemi mineraller açısından önemli bir dönemdir. Bu süreçte hem bebek sağlığı hem de kendi sağlığımızı göz önünde bulundurarak bazı mineraller tüketmeliyiz. Tükettiğimiz bu mineraller sayesinde sağlıklı bir vücuda ve yaşama kavuşma şansımız artar. Hem bu süreçte tükettiğimiz bu mineraller sayesinde bebeğin anne karnındaki gelişimi daha da hızlanır.

Bunun yanı sıra doğum anında sancılı bir doğum yapmaktan uzak kalınarak doğum sonrasında da daha rahat bir döneme kavuşmuş olursunuz. Unutmayın kadınlar için en çok mineralin gerekeceği dönem bu dönemdir. Bu nedenle burada vereceğimiz minerallere dikkat ederek sizde beslenmenizi bu yönde ayarlayın.

Hamilelik Döneminde Protein ihtiyacı

Gebelik döneminde protein ihtiyacı %54 artmaktadır. Çünkü protein sayesinde enerji miktarlarının dengeli bir şekilde dağılması bebeğin büyümesini de olumlu yönde etkileyecektir. Protein ihtiyacı daha çok gebelik döneminin son üç ayında artmaktadır. Bu yönden gebelerin daha çok günde en az iki porsiyon protein kaynaklı zengin besin tüketmeleri gerekir. Protein ihtiyacı için işlenmiş ve donmuş kaynaklardan çok yumurta ve balık gibi zengin besin kaynakları tüketmek daha doğrudur. Protein daha çok et, süt, yumurta, balık ve kuru baklagillerde daha fazla bulunmaktadır.

Hamilelik Döneminde Karbonhidrat İhtiyacı

Bu dönemde karbonhidrat tüketmek de önemlidir. Bu dönemde bu ihtiyaç için mutlaka tam tahıllı besinler, meyve ve sebzelerden sağlanmalıdır. İçecek olarak da daha çok su ve süt tercih edilirken gazlı içeceklerden uzak kalınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Folik Asit İhtiyacı

Bu dönemde aynı zamanda günlük ihtiyaç olarak folikasite de ihtiyaç vardır. Bu nedenle hamileliğin ilk üç ayında bebeğin sinir sisteminin gelişiminde önemli rolü bulunmaktadır. Bu dönemde daha çok kuru fasulye, mercimek, ceviz, ıspanak ve buğday tüketmeniz gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Demir İhtiyacı

Bu dönemde aynı zamanda kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, kuru üzüm ve pekmez de tüketebilirsiniz. Aynı zamanda doktor tavsiyesiyle demir ilaçları da kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu