Gebelik

Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar?

Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar? Hamilelik sürecinde bebeğin karnınızda sizi duyduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle bu dönemde anne sesiyle etkileşime geçen bebek sesleri algılamaya başlar.

Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar? Hamilelik sürecinde bebeğin sesleri duyması bilinen bir gerçektir. Bu süreçte bebekler çevreden gelen yüksek sesleri anne karnında 16.haftada da duymaya başlar. Bu süreçte anne sesinin yanı sıra aynı zamanda etrafta oluşan yüksek sesleri de tanımaya başlar. Bunun yanı sıra özelikle yüksek seslere tepki gösterir. Bu süreçte bebek aynı zamanda agu tarzı sesler de çıkarabilir. Bebek doğumuna yakın gelişiminden dolayı birçok sesi duyabilecek haline gelebilir.

Hamilelik sürecinde karnınızdaki bebek sesleri tiz bir biçimde duyar. Bu nedenle anne karnındaki bebeğin sesleri de aynı zamanda inceden gelmektedir. Bu süreçte ise sesleri ince bir tiz sesleri olarak duymaya başlayacaktır. Özellikle bebeğin kulaklarında duymayla alakalı bir algı sorunu yoksa bu sesler daha da net hale gelerek duyulmaya başlar.

Bebeğin Anne Karnında Duyduğu Sesler

Bebeğin anne karnındayken duyduğu sesler ise anne adayları için merak edilen konuların başında gelmektedir. Bebekler anne karnındayken çeşitli sesler duymaya başlayacaktır. Anne karnındayken duyulan bu sesler genellikle kan dolaşım sesi, karın sesi ve annenin bağırsaklarının sesi olarak bilinmektedir.

Anne karnındayken bebeğin en çok duyduğu ve onu en çok etkileyen ses ise bu kanıtlanmış bir gerçek olarak annenin kalp atışının sesidir. Bu sebepten kaynaklı olarak da çoğu kez doğumdan sonra, bebek ağladığı zaman anne onu kucağına alarak kafasını göğsüne yaslar, bu şekilde bebek sakinleşip susar. Burada bebeğin sakinleşmesinin sebebi ise bebeğin rahim içerisindeyken alışık olduğu sesi duymasından kaynaklanmaktadır.

Araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar nedeniyle anne karnındaki bebeğin dış ortamdaki sesleri duyduğu belirlenmiştir. Bilinen bir gerçektir ki bu süreçte anne karnındaki bebek, müzik sesini duyabilir ve buna tepki gösterebilmektedir. Özellikle müzik sesi yüksekse bebeğin kalp atışları daha da hızlanabilir. Bunun yanı sıra yüksek ve gürültülü sesler bebeği aniden sinirlendirerek klasik müzikler daha çok bebeği sakin bir hale sokabilir. Bunun yanı sıra yavaş müziklerin kan akışını hızlandırdığı belirlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu