Ekonomi

Dask Nedir? Dask Yapılması Zorunlu Mudur?

Dask Nedir? Dask Yapılması Zorunlu Mudur? Türkiye deprem ülkesi olduğu için Dask zorunlu kılınmıştır. Deprem sigortası oluşacak hasara karşı koruma sağlayan bir poliçedir. Bu sayede maddi kayıpların önüne geçilmektedir.

Dask nedir? sorusunun cevabını herkes bilmelidir. Çünkü Dask, zorunlu deprem sigortasıdır. Türkiye’de DASK yaptırmak zorunludur. Deprem ve depremin ortaya çıkarttığı yangın, tsunami, infilak ve yer kayması sonucu tüm maddi zararı karşılayan bir poliçedir. Daskpoliçesinde belirlenen limitler kapsamında nakit olarak maddi zarar karşılanır.

Zorunlu Deprem Sigortası teminatı içerisinde temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, merdivenler, tavan ve tabanlar, asansörler, çatılar, koridorlar, sahanlıklar, bacalar ve tüm bunlara benzer evin tamamlayıcı bölümleri DASK teminatı kapsamında yer almaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası, olası bir depremden sonra sizlerin maddi açıdan zarara girmenizi önlemektedir. Sigorta sahiplerinin hayatına kaldıkları yerden devam etmesi için DASK oldukça önemli bir poliçedir.

DASK Yapılması Zorunlu Mu?

Türkiye’de DASK zorunludur. Ülkemiz deprem fay hatları üzerinde olduğu için herkesin DASK yaptırması gerekmektedir. Deprem sonrası evinizin aldığı hasarı karşılayarak sizlerin yaşamına devam etmesini sağlıyor. Sizlerin ihtiyacının en kısa sürede giderilmesi amaçlanıyor. Bu yüzden DASK hayatımızın kurtarıcısıdır. Deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olduğumuz ülkemizde, deprem sonrasında hem sizlerin hem de ülke genelinde daha fazla güvenceye sahip olabilmesi için Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırmalısınız.

27 Aralık 1999 tarihinde T.C Resmi Gazetede yayınlanan ile DASK veya diğer adı ile Zorunlu Deprem Sigortasını herkes yaptırmalıdır. 1999 yılında Gölcük ve çevresinde yaşanan depremden sonra depremin riskleri göz önüne alınarak sizler de DASK yaptırmalısınız. Konut sigortası olarak da adlandırılan DASK, sizlerin tek güvencesi olmalıdır. Poliçenizde belirtilen teminat değeri kadar destek verilmektedir.

DASK Yapılmazsa Ne Olur?

DASK yaptırmayan birisi yaşadığı deprem felaketi sonrası güvence altında olmaz. Dolayısı ile zorunlu kılınan bu sigorta türünü yaptırmayan kişiler deprem sonrası yaşanan yıkıntıdan hiçbir güvence sağlayamaz. Evinin ya da binanın hasar alması durumunda DASK poliçesi olmayanların konutları güvence altında olmaz. Türkiye deprem ülkesi olarak bilindiği için Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırarak hem kendinizin hem de ailenizin güvencesini sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu