Sağlık

Mutluluk ve Enerji Veren 5 Besin Hangileridir?

Mutluluk ve Enerji Veren 5 Besin Hangileridir? Hayatın getirdiği zorluklar mutsuz olmamıza neden olabiliyor. Bu durumdan kaçınmak için mutluluk veren besinlerden yararlanabilirsiniz.

Mutluluk ve Enerji Veren 5 Besin Hangileridir? Bazı besinler, içerisinde bulunan serotonin maddesi nedeniyle kişiye mutluluk verebilir. Mutluluk veren besinler stresi azaltılmasını da sağlıyor. Peki, bu besinler hangileridir?

1-Yumurta

Protein konusunda zengin olan yumurta aynı zamanda mutluluğun anahtarlarından bir tanesidir.  Sağlık probleminiz bulunmuyorsa günlük olarak yumurta tüketebilirsiniz.

2-Kinoa

Son zamanlarda popüler gıdalardan biri olan kinoa içerisinde yer alan triptofan aminoasidi yönünden zengindir. Salata ya da sebze yemeklerinde Kinoa kullanarak mutluluğunuzu arttırabilirsiniz.

3-Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinde triptofan bulunur. Triptofan, serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Kabak çekirdeği tüketerek daha dingin bir hayat yaşayabilirsiniz.

4-Amaranth

Amaranth, protein değeri yüksek besinlerden bir tanesidir. Triptofan içeriği yüksektir. Akşam yemeklerinizde Amaraht tüketebilirsiniz.

5-Hindi Eti

Hindi eti yine triptofan açısından zengin yiyecekler arasındadır. Yüksek oranda protein içermesi nedeniyle tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde hindi eti tüketerek enerji düşüklüğünden kurtulabilirsiniz.

Besinlerde Doğru Miktar Ayarlama

Pek çok kişi mutsuz olduğu zaman yemek yemeye yönelmektedir. Stres altındayken insanlar sert besinleri sıklıkla tercih eder. Bu dönemde hızlı doygunluk vermesi nedeniyle fastfood yiyecekleri de tüketilir. Serotonin içeren yiyecekler tüketerek stresi azaltabilirsiniz. Ancak bu yiyecekleri tüketirken kalori oranlarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi durumda kilo alabilirsiniz. Listede yer alan yiyeceklerin yamamı geçici olarak mutlu edecektir. Bu nedenle yiyecekleri tüketirken porsiyon oranlarına dikkat ediniz.

Öğün Atlamayın

Şekerin düşmesi mutsuzluğun daha fazla artmasına neden olabiliyor. Gün içerisinde öğün atlayan kişiler, şekerleri düştüğü zaman daha mutsuz görülebilir. Uzun süre yemek yemeyen kişilerde paketli gıdalar kullanarak şeker oranını yükseltmeye çalışır. Aşırı şeker yüklemekte insanların daha da mutsuz olmasını sağlayabilir. Doğru oranlarda iyi hissettirecek sağlıklı gıdalar tüketerek daha mutlu olabilirsiniz. Ayrıca stres durumunu tetikleyen koşullardan da mutlaka uzak durmanız gerekir. Bazı durumlarda hastalıklar stresin ana neden olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman doktorlardan destek alınız. Doğru gıdalar doğru porsiyonlarda tüketildiği zaman hayat kalitenizi artmasını sağlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu