Ekonomi

Findeks Kredi Notu Nedir, Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Findeks Kredi Notu Nedir, Yükseltmenin Yolları Nelerdir? Kredi notunuz kredi alma olasılığınızı doğrudan etkileyen konulardan bir tanesidir. Kredi notu ise Findeks hesaplaması üzerinden ölçülür.

Findeks Kredi Notu Nedir, Yükseltmenin Yolları Nelerdir? Findeks, bankalardaki finansal geçmişinizi gösteren puanlama türüdür. Bu not kredi kartı borç ödemelerine göre belirlenir. Kişinin tüm kredi hareketleri tek bir havuz içerisinde toplanır. Daha sonra analiz edilir. Analiz sonrasında 1-1900 arası değişen kredi notu hesaplanmaya başlar. Kredi notu geçmiş kredi ödeme performansı verileri üzerinden hesaplanır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuz ne kadar yüksekse çekeceğiniz kredi de kolay hale gelecektir. Genel olarak 1500 ve üzeri nota sahip olan kişiler kolayca kredi alabiliyor. Yine de kredi verilirken gelir düzeyiniz göz önünde bulunduruluyor.

Her bankanın kredi alt limiti yer alıyor. Bu limit çekilecek tutara ve gelir durumuna göre değişebiliyor. Findeks kredi notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar fazla kredi çekebilirsiniz.

Herkesin Kredi Notu Bulunuyor Mu?

Günümüzde pek çok kişi kredi türlerinden yararlanmaktadır. Bu nedenle binlerce kişinin kredi notu yer almaktadır. Ayrıca kredi çeken birine kefil olmak da sicilinizin oluşmasını sağlar. Bunlardan hiçbirini kullanmamış kişilerin kredi notu bulunmaz. Kredi notu bulunmayanlar için ödeme yeterliliği görülmez ve kredi verilmez.

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Findeks kredi notunu yükseltmenin yollarını kullanarak ihtiyacınız olan krediyi alabilirsiniz. Kredi notu yükseltme yöntemleri değişiklik gösterir. Bankalara olan tüm borçlarınızı zamanında öderseniz kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunda sadece çektiğiniz krediler belirleyici değildir. Kredi kartı ödemelerinizde puanlarınızı etkiler. Kredi kartınız bulunuyorsa aylık ödemelerinizi asgari tutarını ödemek yerine tüm borcunu ödeyin. Sürekli olarak asgari ücrette ödeme yapılması kredi notunuzu düşürecektir. Bankalar üzerinden işlem yapmamak kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Bu durum istediğiniz kredileri alamamanıza neden olabilir. Düşük limitli bir kredi kartı çıkardıktan sonra düzenli olarak ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bankalardan kredi çekebilmek için belirli şartları karşılamanız gerekiyor. Kredi notu da bunlardan biridir. Kredi notu düşük olanların kredi alması oldukça zordur. Findeks kredi notunuz yüksek değilse, talep ettiğiniz krediyi alırken problem yaşayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu