Sağlık

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kadın sağlığını önemli derecede etkileyen ve ilerleyince kısırlığa neden olabilen adın endometriozis, rahmin içini kaplayan endometrium tabakasının neden olduğu bir hastalıktır.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Endometriozis, rahim iç yüzeyini döşeyen, endometrium tabakasının rahim dışında başka bir yerde tutulum göstermesi nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Endometriozis, genellikle yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvisi örten dokuyu tutar. Bunların yanında karın boşluğu, bağırsaklar, rahmin dış zar tabakası, mesane ve akciğerlerde de tutulum gösterebilir. Endometriozis, üreme çağındaki her kadında görülebilmekte olup, en çok 30-40 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir. Ağrılı seyreden bir rahatsızlıktır. Eğer, endometriozis yumurtalığı tutarsa kiste oluşumuna neden olur. Buna halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometrioma denir.

Endometriozisin nedenleri tam olarak bilinmiyor. Fakat genetik yatkınlığın en önemli risk faktörü olduğu belirlenmiştir. Sebepleri ile ilgili birçok teori ortaya konmuştur. En çok bilinen nedeni adet kanamasının ters yöne doğru olmasıdır.

Retrograd Menstrüasyon (Ters Yöne Menstrüasyon)

Kısaca adet kanamasının geriye doğru olmasıdır. Normalde menstrüal dönemde adet kanaması ile birlikte endometrium tabakası da dökülerek vajinadan dışarıya atılır. Eğer kanama geriye doğru olursa, dışarı atılması gereken endometrial doku fallop tüplerine doğru ilerler ve endometriozis meydana gelir. Kanın ve endometrial dokunun içersinde bulunan canlı hücreler, gittikleri organda tutulum gösterir ve orada büyüyüp gelişirler.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı adet görme en önemli belirtilerdendir. Ağrı kasıklara ve bele doğru ilerler. Endometrioziste gittikçe artan şiddetli ağrılar görülür. Kramplar şeklinde hissedilir.  Endometriozisin diğer belirtileri şunlardır;

İlişki sırasında ağrı hissedilmesi: İlişki sırasında ya da sonrasında ağrılar hissedilir.

İdrar ve dışkı çıkarırken ağrı ve güçlük hissedilmesi : Adet dönemlerinde artan ağrılı dışkılama ve idrar yaparken ağrı hissedilmesi endometriozis belirtilerindendir.

Adet döneminde aşırı kanama olması: Adet dönemlerinde yoğun kanama olur ve adet dışında anormal kanamalar olabilir.

Kısırlık: Genellikle kısırlık nedeniyle tıbbi yardıma ihtiyaç duyulduğunda yapılan tetkikler sonucu endometriozis teşhisi konulmuştur.

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis ilaçlarda tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekmektedir. Hastanın durumuna göre, aynı anda hem ilaç hem de cerrahi tedavi uygulanabilir.

Endometriozis tedavisi yapılırken, adet dönemlerinde oluşan şiddetli ağrıyı hafifletmek için uzmanlar tarafından nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar önerilir. Gebelik düşünmeyen kadınlara ağrı kesici ile birlikte hormon tedavisi uygulanmaya başlanabilir. Çünkü hormon takviyesi endometriozis ağrısı azaltmada ve yok etmede etkili bir tedavi yöntemidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu