Sağlık

Kanser İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kanser son zamanlarda herkesin başına gelebilecek ve bir grip rahatsızlığı gibi çok hızlı yayılan bazen sonu ölüm ile sonuçlanan korkunç bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmak için çok daha dikkatli olmak gerekir. Kanser ile ilgili bilinmesi gerekenleri çok daha fazla incelemek gerekir.

Dünya Sağlık Örgütüne ( WHO ) Göre

Dünya Sağlık Örgütü yapmış olduğu açıklamada verilere göre dünya çapında her sene yaklaşık olarak 8. 8 milyon civarında kişinin ölümüne sebep olan kanser hastalığıdır. Kanserde erken teşhis ve doğru yapılan tedavi sonrasında hayatın kurtulması sağlanmaktadır. Kanser hakkında bilinmesi gereken 10 tane gerçek bulunmaktadır. Dünya çapında kansere bağlı ölümlerin en sık görülenleri karaciğer, akciğer, mide, kolon ve meme kanseri olarak bilinmektedir.

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Dünya genelinde erkek hastaların en fazla ölümle sonuçlandığı kanser türleri mide, karaciğer, akciğer, kolon ve prostat kanseridir. Ülkemizde ise genel olarak en fazla karşılaşılan kanser türleri akciğer kanseridir. Kadınların dünya çapında en çok görülen kanser türü meme, akciğer, serviks, mide ve kolon kanserleri olarak belirlenmektedir. Bu durum ülkemizde kadınlar için en çok meme kanseri olarak bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamada ülkemizde yaklaşık olarak bir yılda 160 binden daha fazla kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Bütün kanser türlerinin sadece yüzde 5 ile yüzde 10 civarında bulunan kısmının kalıtsal olduğu bilinmektedir.

Kanser Hastalığının Nedenleri?

Kanser hastalığının nedenleri arasında neden olan en önemli etken sigara kullanımıdır. Bu hastalığa bağlı ölümlerin yaklaşık olarak yüzde 22 oranında sigara kullanımı sebep olmaktadır. Ayrıca sigaranın yanı sıra alkol, sağlıksız beslenme ve hareketsiz kalmak kanser riskini daha da fazla artmasını sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu