Sağlık

Mesanede İdrar Basınç Hissinin Nedenleri

 

Zaman zaman oluşan mesanede idrar basınç hissinin nedenleri değişebilir. Özellikle rahatsızlıkların oluşması durumunda mesanede idrar basıncının oluşması kişinin rahatsızlık duymasına neden olabilir. Aşırı derecede sorun yaşanması durumunda mutlaka uzmana danışılması gerekir. Yapılacak olan kontrollerin ardından belirlenecek olan probleme göre tedavi uygulanması oluşan basıncın azaltılmasını sağlar. Zaman içerisinde artan basınç kişinin günlük hayatını etkileyebilir.

Kişilerde oluşacak rahatsızlıklar problemin alınmasına neden olabilir. Bu nedenle tedavi uygulanması oluşan basınç hissinin azalmasını sağlayabilir. Farklı kişilere göre oluşacak olan mesanede idrar basınç hissi nedenleri şu şekilde sayılabilir.

  • Erkeklerde prostat problemi olması durumunda mesanede idrar basıncının artması söz konusu olabilir. Özellikle mesanenin prostat bezinin alt kısmında yer alması oluşan basınç hissinin en etkin nedenleri arasında yer almaktadır.
  • İdrar yolunda oluşacak enfeksiyonlar özellikle basınç hissinin yaşanmasına neden olabilir. Enfeksiyonlar için tedavi uygulanması bu hissin geçmesini sağlar. Antibiyotik kullanılması problemin düzeltilmesini sağlayabilir.
  • Sistit problemi yaşanan kişilerde de basınç hissi yaşanabilir. Özellikle idrar yolunda oluşacak olan enfeksiyonlar durumunda problem yaşanabilir. Aynı şekilde cinsel ilişki sırasında bakteriyel durumların ortaya çıkması da sistit probleminin yaşamasına neden olabileceğinden tedavi edilmesi idrar basınç hissinin azalmasını sağlar.
  • Mesane kanseri olan kişilerde özellikle baskının şiddeti artabilir. Bu nedenle tedavi görülmesi gerekmektedir. Tedavi uygulanması sonucunda baskının şiddetinin azalması sağlanabilir.
  • Uterus miyomları kişide özellikle mesanede basınç hissi oluşmasına neden olmaktadır. Uygulanacak olan tedavi ile basınç hissinin azaltılması sağlanabilir.
  • Yumurtalık kanseri kadınlarda oluşan mesanedeki idrar basınç hissinin en etkin nedenlerinden biridir. Özellikle yapılacak olan kontrollerin ardından belirlenecek olan hastalığa göre tedavi uygulanması basınç hissinin azalmasını sağlamaktadır. Aşırı derecede problem yaşaması durumunda mutlaka uzman doktora danışılması gerekir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu