Eğitim & Kurs

Öğrenciye Fazla Gelen Ev Ödevi Sorununa Bakış!

Öğrenciye Fazla Gelen Ev Ödevi Sorununa Bakış! Hemen her eğitim öğretim döneminde fazla verilen ev ödevi sorunu tartışıla gelmektedir. Bir türlü çözüm yolu bulunamayan ve öğrenciye ağır gelen ev ödevi, sorun teşkil etmeyi sürdürmektedir.

Öğrenciye Fazla Gelen Ev Ödevi Sorununa Bakış! Öğrencilerin saatler süren ev ödevi uğraşları, çocukları perişan bir hale getirmektedir. Anne babaların bu konuda şikayetleri her geçen gün artış göstermektedir. Uzmanlar tarafından uzun süredir tartışılan bu konunun temeline, verilen ödevin niteliği ile uygulama şekli konusuna odaklanmaktadır.

Bitmek Bilmeyen Ev Ödevleri

Hemen her eğitim öğretim sezonunda öğrencilere verilen ev ödevlerinin bitmek bilmeyen yapısından şikayet edilmektedir. Uzmanların bu konudaki çözümünün odak noktasını, ödevin sonucuna değil içeriğine odaklanılması gerektiği oluşturmaktadır. Ayrıca verilen ev ödevi öğretmenler için değil öğrencinin ilgisini çeken konular arasından seçim yapılarak oluşturulması gerektiği paylaşılmaktadır. Ev ödevi verilen öğrencinin dış dünya ile bağlantı kurabilecek ev ödevlerine yönlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Güncel problemlere dair saha çalışması yapmaya uygun ve kurgulanabilen ödevler verilmelidir. Ödevin ezbere yönelik olmaması gerekmektedir. Öğrenciyi araştırmaya sevk edecek ödevlerin seçilmesine özen gösterilmesi de icap etmektedir.

Ev Ödevinin Miktarı İle Eğitimin Kalitesi

Ev ödevinin miktarı ve fazlalığı, her geçen gün öğrenci üstündeki tükenmeyi ve tükenmişliği arttırmaktadır. Öğretmen ve okul idarecileri, bu tehlikenin farkında olup olmadığı da uzmanların gündemini oluşturmaktadır. Uzmanlar, öğrencilerin soluklanmasına fırsat tanınması ve bir kısır döngünün içine girilmesine fırsat verilmemesi konularında uyarılarda bulunmaktadır. Uzmanlara göre ev ödevinin niteliği ile uygulama şekli önemli görülmektedir. Ödevin ne olduğu ve veriliş amacının ne olması gerektiği ön planda tutulmalıdır.

Ev ödevi, sınıfta öğretmenin anlattığı konuyu tekrar etmek ve hatırlatmak üzerine kurgulanan bir yapısallık içermektedir. Konunun öğrenilmesinde kalıcılığı sağlamak ve yeni bilgilere ulaşmak amacı taşımaktadır. Okul dışında, sınıfta verilen eğitimin pekiştirilmesi için harcanan zaman olarak değerlendirilmektedir. Öğrenilenin tekrar edilerek sağlamasının yapılması gibi anlamlar ihtiva etmektedir. Ev ödevi, sınıfta anlatılan dersin tamamlayıcı bir unsuru olarak değerlendirilmektedir. Uzmanlara göre ideal olan ev ödevi süresi, ilkokul öğrencileri için yirmi dakika olarak gösterilmektedir. Bu süre ortaokul öğrencilerinde kırk dakika, liselerde ise iki saat olarak tavsiye edilmektedir. Ayrıca sınıf olarak değişen oranlar da göstere bilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu