Teknoloji

Yapay Zeka ve 3D Yazıcılar İle Neler Yapılır?

Yapay Zeka ve 3D Yazıcılar İle Neler Yapılır? Yapay zekanın günlük hayata girmesi ile birlikte birbirinden farklı projeler oluşturulmaya başlandı. Son derece kolaylık sunan düzende elbette teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir.

Yapay Zeka ve 3D Yazıcılar İle Neler Yapılır? Yapay zeka kullanılarak oluşturulan 3D yazıcılar ise kullanıcılarını şaşırtıyor. Özellik ve kullanım bakımından normal yazıcı aracılığı ile sadece kopya içerik ortaya çıkartılmaktadır. Oysa 3D yazıcılar ile üst düzey eklentiler ve görünümler oluşturmak mümkündür. Peki, yapay zeka ve 3D yazıcılar ile neler yapılır?

Bir bütün halinde ortaya konulan eserleri birebir kopyalamak imkansız bir iştir. Öte yandan kullanılan 3D yazıcılar görünüm özellikleri bakımından bekleneni sunuyor. Özellikle de klasik tablolar 3D yazıcı ile tekrardan hayat bulabiliyor.

3D Yazıcının Şekil Verme Yönü

Çalışma prensibi olarak oluşturulan düzende 10 adet şeffaf renk yapay zeka sayesinde çok ince bir tabaka haline getirilip üst üste yığılması şeklinde gerçekleşmektedir. Yapılan bu çalışma sistemi aktif sonucu almaya ve arzu edilen renk değerlerine ulaşma konusunda da etkin sonuç sunuyor. RePaint adı verilen sistem içerisinde değişik ışık koşulları baz alınarak hangi rengin kullanılması daha uygun olacak ise o renge karar verilerek işlem gerçekleşiyor. Yarı tonlama bir diğer adı ile halfoning-görüntünün noktalar sayesinde oluşturulması tekniği ile hem daha etkin hem de en iyi renk basımını ortaya koyuyor. Elde edilmek istenilen performansın üst düzey olabilmesinde yapılan entegreler de büyük etki oluşturmaktadır.

3D Yazıcı İle Orijinal Eserler Nasıl Kopyalanır?

Orijinal eserlerin kopya şeklinde oluşturmaya çalışmak hiçte kolay değildir. Oluşum noktasında kullanılan yansımalar, zeminin oluşumunu etkileyen mat veya parlak konuma erişmek mümkün değildir. Elbette 3D yazıcılar ile en yakın kopya içerik üretilebilmektedir. Her türlü etkeni gören oluşum da yeni gelişmeler de ortaya konuluyor. Yeni denemeler ve süreklilik içeren artırımlar da gerçekleştirilmektedir.

Sonuç olarak kullanılan cihazlar aslına yakınlık konusunda beklenin üzerinde performans sunuyor. Gerçekleştirilen çalışmalarda karşılaştırılan eserler birçok kişi tarafından beğeni topluyor. Elbette bu denemelerin asıl amacı insan hayatını daha kolay hale getirmek üzere kuruludur. İnsan yaşamına doğrudan etki oluşturacak olması da yapay zekanın önemini ortaya koyuyor. Yapay zekanın gücünü kullanarak elde edilen üretimler talepleri de karşılıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu