Eğitim & Kurs

Oyunculuk Kursunda Hangi Eğitimler Olmalıdır

Oyunculuk kursu seçimi  önemlidir.  Bu alanda mesleki  açıdan ilerlemek için kurs içeriklerine bakmak gerekir.

Kurs  İçeriğinde Neler Var

Oyunculuk kursunda hangi eğitimler olmalıdır  diye soranlar için kurstaki ders başlıklarından bazılarına bakılabilir.  Tam ayrıntılı kurs içeriklerini  kursun kendi bünyesine ulaşarak öğrenebilirsiniz.

  • Ses eğitimi, doğru sesletimin önemi, ünlülerin doğru çıkarılış biçimleri ve kullanımı, ünsüzlerin doğru sesletimi, ses eğitimi gibi alt başlıkları içerir.
  • Konuşma eğitiminde yazı dili ile konuşma dili arasındaki farklar, Türkiye türkçesinin standart dili, akıcı ve anlaşılır konuşma, hazırlıklı -hazırlıksız konuşma,tekerlemelerle çalışma, planlı doğaçlama, şiir okuma, topluluk önünde konuşurken soluğun denetimi gibi içerikler vardır.
  • Bürün dizgesi dersinde, süre, tonlama ,vurgu ,ezgi, ulama kavşak, durak gibi alt başlıklar verilmektedir.
  • Beden dili derslerinde, etkili dinleme güzel ve etkileyici konuşmanın temel ilkeleri, beden dilinin doğru kullanılması, çeşitli duyguların yaşanması   uygulamaları yer almaktadır. Ayrıca duyguların ifade şekli ve bu yönde metin okumaları vardır.
  • Doğaçlama derslerinde telefonla konuşma, karşılıklı konuşmalar, kendini tanıtma ,soruları yanıtlama yer alır.
  • Temel oyunculuk eğitimlerinde bir olayın bulunması ve yorumlanması, duyguların ifadesi, diksiyon – artikülasyon – fonetik ve oyunculuk bağlantıları, tirad çalışmaları vardır.
  • Atölye çalışması, zihinsel çözümleme , reklam filmleri ve sinema oyunculuğu ,yönetmen oyuncu ilişkisi sahne provası gibi alt başlıkları içermektedir.
  • Kamera karşısında oyunculuk derslerinde, karakterin özelliklerini değiştirme,eleştiri ve iknanın önemi,ışık ve temel set bilgisi makyaj uygulaması, serbest sahne çekimi, makyaj ve karakter bağlantısı vardır. Ayrıca tanıtım ve jenerik fotoğrafı çekimleri, rol seçimi ve kast görüşmesi provası gibi dersler de vardır.

Tiyatro Kursu Seçerken

Tiyatro kursu seçerken ders içerikleri yanında kurumsal yapı olup olmamasına da önem vermek gerekir.  Genellikle sistemi oturmuş ve çalışmaları titizlikle yapan kurslara gitmek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu