Sağlık

Pilates

Pilates, son zamanların en moda spor uygulamalarından biri ve özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyor. Aslında her yaştan erkek ve bayanın yapması gereken bu spor, 1. Dünya savaşı esnasında belirli hastalık ve fiziksel rahatsızlıkların tedavisi için ortaya koyulmuştu Joseph Pilates tarafından. Daha sonra farklı egzersizler ve araçlar kullanılarak daha da geliştirildi.

Pilates, vücuttaki kas kitlelerini geliştirmeyi hedefleyen bir spor olmakla birlikte, ruhsal olarak da iyileşme sağlamaktadır. Joseph Pilates bu sporu öne çıkarırken doğu batı sentezini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ve belirli nefes teknikleri kullanarak yapılan egzersizlerle insan bedenini her açıdan geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu yüzden pilates, düzenli yapıldığında vücudumuza ve cildimize hem güzellik hem de sağlık verir.

Pilates ile Doğru Nefes Tekniği

Nefes almak, hayatın ilk anından sonuna kadar sürekli gerçekleştirdiğimiz bir eylem, peki ama doğru nefes almayı gerçekten biliyor muyuz? Pilates ile doğru nefes tekniğini öğrenmek mümkün.

Aslında bunun için birkaç yöntem mevcut, biz en basiti olan burundan nefes alıp ağızdan verme üzerine yoğunlaşacağız. Burundan nefes alırken dikkat edilmesi gereken nokta, nefes alırken ciğerlerin şişmesi ve bu esnada omurganın dik durması gerektiğidir. Bunu sırtüstü yaparak gerçekleştirmek çok daha kolay olacaktır, elinizi kaburgalarınıza koyarak nefes alış verişinizi kontrol edebilirsiniz. Nefes verirken ise farklı yöntemler deneyebilirsiniz; üfler gibi verebilir veya nefesinizi rahatça bırakabilirsiniz. Önemli olan nefes alış verişini eşit olarak yapabilmektir. Güne başlamadan önce yapacağınız 5 dakikalık nefes egzersizi hem size enerji verecek, hem de gününüzün muhteşem geçmesini sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu