Güzellik

Saç ve Cilt Bakımında Sirkenin  Mucizevi Faydaları

Saç ve Cilt Bakımında Sirkenin  Mucizevi Faydaları Nelerdir? Sirkenin birçok kullanım amacı vardır. Sirke cilt ve saç için kullanıldığında birçok faydası bulunmaktadır. Sirkenin temizlikten yemeğe cilt bakımından saç bakımına birçok kullanım amacı vardır.

Saç ve Cilt Bakımında Sirkenin  Mucizevi Faydaları Nelerdir? Sirke elma, üzüm gibi birçok meyveden veya arpa şeker pirinç gibi şeker oranları yüksek olan diğer gıdalardan Fermantasyon yolu ile üretilmektedir. Sirke evlerde yemeklerde ve temizlikte de kullanılmaktadır. Cilt bakımında ve saç bakımında da etkin rol oynayan sirkenin insan sağlığı için sayamayacağımız kadar çok faydası vardır.

Yemek, temizlik gibi birçok kullanım amacı bulunan sirkenin cilt ve saç bakımında da etkisi olduğu düşünülmektedir. Peki sirkenin saç ve cilt bakımında ki faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte sirkenin saç ve cilt için faydalarına bakalım…

Saç ve Cilt Bakımında Sirkenin Faydaları

Sirke özellikle halk arasında sivilcelere iyi gelmesi ile bilinmektedir. Sirke cildi ölü derilerden arındırarak siyah nokta ve sivilcelerin de giderilmesini sağlamaktadır. Sirke içerisinde bulundurduğu Alfa hidroksit özelliği ile cilt kırışıklıklarına da iyi gelmektedir. Sirkeyi cildinizde tonik olarak kullanabilirsiniz. Özellikle su ile seyrettiğiniz sirkeyi akşamları pamuk yardımı ile elinize sürdüğünüzde hem cilt tonunuzun açıldığını hem de cildinizin parladığını göreceksiniz. Sirke cildinizde pH dengesi koruyarak sebum üretimini normal bir seviyeye getirir. sebum dengesini de sağlayacağından aşırı yağlanma veya aşırı Kurumu problemlerini de ortadan kaldırır. Sirkeyi seyretmeden kullandığınız takdirde cildinizde yanma veya kaşınma olabilir. Bu sebeple sirkeyi suyla seyretmeniz de fayda vardır. Direk olarak yüzünüzü sürmeniz durumunda cildinizde tahrişlere sebep olabilirsiniz.

Sirkenin saç için faydalarını saymakla bitmez. Özellikle içerisinde bulunan yüksek potasyum oranı saçların hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur. İçeriğinde bulunan malik asit, asetik asit, yararlı bakteriler ve enzimler sayesinde ciltteki enfeksiyonlu giderip kaşıntılara da iyi gelmektedir. Kafa derisinde bulunan mantar veya kepeğin oluşumunu da engelleyerek zararlı bakterilerle de savaşır. Sirke saç derisindeki pH koruyarak dengeler, böylelikle saçlarını daha güçlü ve parlak gözükmesini sağlar. Sirke saç diplerindeki ölü derileri ortadan kaldırarak saç derisinin tıkanmasını önler ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Ayriyeten saç diplerini besleyerek saç dökülmesine de durdurur. Sirkeyi banyoda son durulama suyunu uzak atarak kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu