Sağlık

Tansiyon Düşürücü Buzlu Çay

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınları, yüksek sıcaklıklar ve aşırı nem tansiyon hastalarının tansiyonunun yükselmesine ve hastaların fenalaşmasına yol açıyor. Her ne kadar kapalı ortamlarda vantilatör, klima gibi araçlarla oda sıcaklığı ideal seviyeye getirilse de mevsimin etkilerinden uzak kalmak mümkün değil. Bunun için tansiyon hastaları sadece kapalı mekanlarda kalarak değil tükettikleri gıdalara dikkat ederek de kendilerini korumaları gerekir.

Tansiyon Düşürücü Buzlu Çay
Tansiyon Düşürücü Buzlu Çay

Tansiyon hastaları sıcak yaz aylarında yağlı, tuzlu ve sıcak gıdalardan olabildiğince uzak durmalı. Bu tür gıdaların yerine hafif, sağlıklı ve soğuk gıdalar tercih edilmeli. Özellikle de evde hazırlanacak olan soğuk çay yüksek tansiyon hastaları için tedavi niteliğinde olabilir. Ev ortamında doğal bitkilerle birkaç dakika içerisinde hazırlanan soğuk çay yaz aylarının hem sağlıklı hem de serinleten içeceğidir.

Tansiyon Düşürücü Buzlu Çay
Tansiyon Düşürücü Buzlu Çay

Evde Buzlu Çay Yapımı

Yapımı oldukça basit ve kolay olan buzlu çay için aktarlardan ve ya alış merkezlerinden ihtiyacınız kadar alacağınız; alıç çiçeği, zeytin yaprağı, hibiskus, tıbbi nane, zerdeçal ve limon kabuğu ile kendi soğuk çayınızı yapabilirsiniz.

1 litre soğuk suyun içerisine;

  • 3 tutam alıç çiçeği
  • 1 tutan zeytin yaprağı
  • 1 tutam hibiskus
  • 1 tutam tıbbi nane
  • 1 kök zerdeçal
  • Dilimlenmiş limon kabuğu

Bu malzemelerden limon hariç hepsi kaynayınca kadar ocak bekletilir. Kaynayınca kısık ateşte bir süre daha tutulur ardında ılıyınca buzdolabına limon kabukları da eklenerek atılır. Bu şekilde yüksek tansiyon için kendi doğa buzlu çayınızı yapmış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu