Sağlık

Yara İzleri Tedavisi İçin Ne Yapılabilir?

Yara izleri tedavisi için ne yapılabilir? Yara izleri, cildinizin birkaç katmanı travma geçirdikten sonra vücudunuzun iyileşme şeklidir.

Bir yara izini tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu olmasa da, onu azaltmanın yolları vardır. Bununla birlikte, bir yara izi için en iyi tedaviyi seçmek, sahip olduğunuz yara izinin türüne bağlıdır.

Etkili Yara İzleri Tedavi Seçenekleri

Bir yara izi geliştirdiğinizde, cildinizin kalıcı bir parçası haline gelir. Neyse ki yara izlerini daha az görünür hale getirmenin yolları var. Dermatologlar tarafından önerilen yaygın yara izi tedavileri şunları içerir:

Ameliyat Prosedürü: Bir yara izinin cerrahi olarak çıkarılması en invaziv tedavi türüdür. Doktorunuz yara izinizi değerlendirmek için bir cerrah önerebilir ve daha az görünür hale getirmek için bir prosedür uygulayabilir. Örneğin, bir cerrah geniş bir yara izinin boyutunu küçültebilir veya yaralı bölgeye yerleştirmek için vücudunuzun başka bir bölgesinden deri alabilir.

Lazer Yara İzi Kaldırma: Özellikle cerrahi yara izleri için lazerle yara izi kaldırma, yara izi tedavisi için etkili, invaziv olmayan bir seçenektir. Dermatologlar, bir yara izinin boyutunu, rengini ve şeklini azaltmak için yoğun ışık kullanır. Farklı lazer çıkarma türleri, bir yara izini diğerine göre tedavi etmede daha etkilidir.

Kimyasal Peeling: Bir dermatolog, cildinizin yara izinin oluştuğu bölgeye kimyasal bir solüsyon yerleştirecektir. Kabuk çıkarıldığında, daha pürüzsüz bir cilt tabakası ortaya çıkarmak için bir cilt tabakası kaldırılır. Kimyasal peeling, birden fazla tedavi gerektirir ve yüzey seviyesindeki yara izleri için en iyisidir.

Dermabrazyon: Bir dermatolog, küçük bir zımpara makinesine benzeyen bir makine kullanarak cildinizin üst tabakasını pürüzsüz hale getirebilir. Kimyasal peelinge benzer şekilde, bu tedavi kabarık bir yara izini düzeltmek için iyi bir seçenektir.

Enjeksiyonlar: Cildinizin üzerinde yükselen yara izleri için, steroid enjeksiyonları yara izinin boyutunu küçültebilir ve cildinizin yüzeyi ile eşit hale getirebilir. Diğer enjeksiyon türleri arasında derin bir yaranın etrafındaki alanı dolduran dermal dolgu maddeleri veya kolajen bulunur.

Merhemler: Reçetesiz satılan yara izi giderici kremler ve merhemler, küçük yara izleri için iyi bir çözümdür. Dermatologlar daha etkili yara izi tedavi jelleri reçete edebilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu