Güzellik

Kozmetik Ürünlerinin Ömrü Nasıl Uzatılır? 

Kozmetik ürünlerinin ömrü nasıl uzatılır? Sorusuna cevap vermek aslında kolay olmayacaktır. Çünkü bu ürünlerin kullanım ömürleri kısıtlıdır.

Kozmetik ürünlerinin ömrü nasıl uzatılır?  Merak ediyorsanız paketin arkasını çevirerek son kullanma tarihine bakmanızı tavsiye edeceğiz. Çünkü her kozmetik ürünün belirli bir kullanım ömrü vardır. Hiç bir ürünü yıllarca kullanamazsınız. Çünkü çoğu kimyasal olan bu ürünler genelde belirli bir süre sonrasında bozulur. Bu da size zarar verecektir. Her ürünün bir kullanım ömrü vardır ve zamanında tüketmediğinizde çöp olması gerekir

Birçok kişinin bildiği gibi kozmetik ürünlerim bozuluyor diyenler bu ürünleri saklama koşullarında yanlış yapanlar oluyor. Örneğin sıcak alanlarda kullanılan kozmetik ürünleri daha kısa sürede bozulurken bazı ürünler ise nemli ortamda zarar görmeye başlar. Bu durumda mutlaka serin ve kuru bir yerde saklamaya özen göstermelisiniz.

Kapaklarını Kontrol Edin

Kozmetik ürünlerinizi kullandıktan sonra kapaklarını sıkıca kapatmaya özen göstermelisiniz. Kapağı iyi kapanmayan ürünler kısa sürede bozulabilir. Bu durumda sizi rahatsız edecek kullanım özellikleri de ortaya çıkmaya başlar.

Makyaj malzemelerinin kullanımı değişiklik göstermektedir. Örneğin rujunuzu kullanmanız ömrünü uzatacaktır. Ancak iyi kapanmamış bir rimeli kullanarak, hem kurumasına neden olursunuz hem de gözleriniz bozulduğu için yanmaya ve kaşınmaya başlar. Aynı şey şampuanlar ve kremler için de geçerlidir. Uzun süre kullanmadığınızda bu ürünler bozulur ve genelde kokularından anlarsınız. Bozulan bu ürünler cildinize zarar vermeye başlamadan çöpe atmalısınız.

Hijyene Dikkat Etmelisiniz

Makyaj malzemelerini kullanırken hijyene dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle göz makyajında kullanılan ürünleri ortak ürünlerden yana tercih etmek son derece sakıncalıdır. Bakterilerin yayılmasını hızlandıran bu ürünler genelde kişinin zarar görmesine neden olabilir. Kuruyan rimelinizi sulandırıp yeniden kullanmaya başlamamalısınız. Çünkü bu şekilde sadece size alerji yapacaktır.

Fondötenin son kullanma tarihi  geçmişse kötü kokacaktır. Buna dikkat etmelisiniz. Kullanım özelliklerine göre değişen fondöten kullanımında dikkat çeken en önemli şey, hijyen ve güvenilir markaların tercih edilmesidir. Başkasının kullandığı ürünü asla kullanmamalısınız. Kendi ürünlerinizi de başkalarına kullandırmamalısınız. Bu konuda mutlaka bilinçli bir şekilde hareket edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu