Sağlık

Tarım İlaçları En Çok Hangi Meyvelerde Bulunur?

Sağlıklı yaşama dikkat eden kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında tarım ilaçları en çok hangi meyvelerden bulunur gelmekte ve pek çok araştırmalar yapılmaktadır.

Tarım ilaçları en çok hangi meyvelerde bulunur sorusuna cevap arayan kişilerin karşısına hemen hemen aynı cevaplar çıkacaktır. Tarım ilacı çok fazla zararlı bir kimyasal grubunu temsil etmekte ve her yerde kullanılmaktadır. Bu ilaç çeşitlerinden uzak kalmak için bilinmesi gereken en önemli ayrıntı en fazla tarım ilacı içeren besin maddeleri gelmektedir.

Tarım İlaçlarının Besin Maddeleri Üzerinde Etkileri

Tarım ilaçları (pestisitler) pek çok tarım işleri uğraşan kişilerin ürünlerini koruması için başvurdukları bir çözüm haline gelmektedir. Farklı türde yer alan kemirgen ya da zararlı organizmalara karşı kullanılan pestisitler bu canlıların meydana getirebileceği zararları engellemek ya da kontrol altına almak için kullanılan kimyasal karışımlara tarım ilaçları denilmektedir. Tarım yapılabilmesi bakımından ürünlerin korunmasında katkıları bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlar insan sağlığı bakımından son derece zararlı ve kalıcı etkiler bırakabilen maddelerdir.

Tarım İlaçlarının Zararları

Bitkilerin üzerinde doğal olarak oluşan verimi düşüren ve ürünü kalitesiz yapan böcek, parazit ve mantar gibi canlılara karşı oluşturulmuş kimyasal bileşenler olan tarım ilacı aslında özünde bir zehir olmaktadır. Hayatlarını devam ettirmeye çalışan böcek, parazit ve mantar gibi canlıları öldüren bir kimyasalın insan bedenide büyük zararları bulunmaktadır. Ayrıca bu ilaçların besin maddelerinde daha uzun süre kalması ve yağmur gibi doğal durumlardan etkilenmesi için içerisinde yağ içerikli çözücüler ile uygulanmaktadır. Ürünün içine kadar işleyen bu ilaçlar basit bir yıkama ile besin yüzeyinden çıkartılmaz.

Tarım İlacı Bulunan Meyveler

Tarım ilaçları bulunan meyveler şunlardır;

  • Elmaların yaklaşık % 90’ıda tarım ilacı bulunmaktadır.
  • Çileklerin 3’te 1 oranında farklı tarım ilacı yer almaktadır.
  • Nektarinin % 94’ünde iki ya da daha fazla tarım ilacı vardır.
  • Üzüm için yaklaşık 5 farklı tarım ilacı kullanılmaktadır.
  • Şeftalilerin hepsinde tarım ilacı vardır.
  • Kiraz içinde 5 farklı ilaç bulunmaktadır.
  • Armut kara listede olup çok fazla tarım ilacı vardır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu