Ekonomi

Arazi Alım Kredisi Veren Bankalar

Tarımla ilgilenen çiftçiler için arazi alım kredisi veren bankalar son derece fazladır. Bunların başında Halkbank, Ziraat Bankası gibi bankalar gelmektedir.

Tarımla ilgilenen çiftçiler için arazi alım kredisi veren bankalar son derece önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle krediyle yatırımını geliştirmek isteyenler için ipotekli ya da teminatlı çiftçi kredileri son derece önemlidir. Bu kredilere başvuru yapmak ve ilgili konularda bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tarla Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar, arazi satın almak isteyen tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. İmara açık olan alanlarda ve imarsız arazilerde birçok kredi imkanı vardır. Bunlar arasında dikkat çeken en önemli krediler şunlardır.

Vakıfbank tarla alım kredisi

KOSGEB tarla kredisi

Ziraat Bankası arazi alım kredisi

Halkbank tarım destek kredisi

Daha birçok bankada çeşitli kredi imkanları vardır. Bu kredilerden yararlanmak istediğinizde gereken koşulları karşılamanız halinde kredi kullanabilirsiniz. Son derece önemli olan tarım kredileri 2021 yılında sıkıntı yaşayan esnafın ihtiyacını karşılamak üzere verilen krediler arasındadır.

Sübvansiyonlu Kredi Nedir?

Devletin karşılıksız olarak verdiği kredi çeşitlerinden olan bu destek de arazi alımları için çok sık tercih edilmektedir. Cumhurbaşkanı tarafından 3 Ocak 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla faiz desteği beraberinde verilen kredi çeşidi, sübvansiyonlu kredi olarak belirlenmiştir. %25 oranında verilen destek ve kredi üst limitleri 2 milyon 500 bin olarak güncellenmiştir.

Tarım Kredi Başvurusu

Bankalardan tarım kredisi başvurusu yapmak istediğinizde gereken belgeleri temin ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan belgeler şunlardır:

-TC kimlik kartı aslı

-Alınacak tarlanın tapusu

-Teminata ilişkin belgeler

-3 aylık mali gelir tablosu

-Borcu yoktur yazısı

-ÇKS/Çiftçi Belgesi

En fazla 60 aylık kredi çekilebilir ve ödemeler konusunda farklı miktarlarda geri ödeme yapabilirsiniz. Tarla kredilerinin faiz oranları 2021 yılı için aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

-TEB BANKASI:12 aydan 60 aya kadar olan faiz oranı %0.89

-ZİRAAT BANKASI:12 aydan 60 aya kadar olan faiz oranı %1.05, Sübvansiyonlu arazi alım kredisinin faiz oranı  aylık %0,62

-TÜRKİYE İŞ BANKASI: Faiz oranı 12 ay ve 36 aya kadar %0.89 -48 ve 60 aya ise %1.00

-ŞEKERBANK: Satın alınacak tarlanın veya bahçenin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu