Sağlık

Akşam Yemek ve Kilo Doğrudan Bağlantılı Değil 

Akşam Yemek ve Kilo Doğrudan Bağlantılı Değil! Akşam yenen yemekler genellikle kilo yapmasıyla bilinmektedir. Yapılan araştırmalar bu ikisi arasında doğrudan bağlantı olmadığını göstermektedir.

Akşam Yemek ve Kilo Doğrudan Bağlantılı Değil! Akşam yemek kilo yapar mı sorusu genellikle doğrudan evet olarak yanıtlanmaktadır. Ancak akşam 20 sonrası yenen yemeklerin kilo yapmama olasılığı bulunmaktadır. Ne tükettiğiniz bu noktada büyük önem taşıyor.

Çocuklarda Akşam Yemeği

Çocuklarda akşam sekizden sonra yemek ve kilo fazlalığı arasında doğrudan bağ olmadığı açıklandı. Obezite konusunda yapılan araştırmalar kapsamında beslenme alışkanlıkları incelenen çocuklarda aşırı kilo alınması bakımından bir bağ olmadığı kanıtlandı.

Unlu ve Şekerli Yemekler Obezite Yapıyor

Uzmanların dikkat çektiği nokta, akşam yemeklerinin niteliğinin çok önemli olduğu yönünde… Unlu ve şekerli yiyecekleri düzenli olarak geç saatlerde tüketen çocuklarda obezite riski artmaktadır. Ancak normal sebze yemeklerinden yiyen çocuklarda belirgin fark görülmemektedir.

Yemek Miktarına Önem Vermek Gerekiyor

Geç saatlerde yenen yemeklerin miktarı önem taşımaktadır. Uzmanlar, çocuklarda obezitenin günümüz koşullarında çok kritik bir noktada olduğunu vurgulamaktadır. Yeni araştırmaların da yapılması gerektiği konusunda kuvvetli bir düşünce yer almaktadır.

Çocuklar Akşamları Ne Yemeli?

Çocuklara akşam yemeği esnasında verilmesi gereken yemekler sebze ağırlıklı olursa kilo yapmayacaktır. Bakliyat ürünleri, yumurta, protein odaklı yeme alışkanlıkları faydalıdır.

  • Peynirli omlet
  • Piyaz
  • Meyveli yoğurt
  • Köfte
  • Çerez ürünleri
  • Kurutulmuş meyveler
  • Bakliyat yemekleri
  • Yulaflı meyveli ezmeler vs. verilebilir.

Gece Kaça Kadar Yemek Yenmeli?

Çocuk beslenmesi için gece geç saatlerde en geç 22 sınırı belirlenebilir. Uyku saatlerinden birkaç saat boşluk bırakılması genel olarak iyidir. Sindirim sistemi çocuklarda çok hızlı çalışsa da ilerleyen dönemlerde yavaşlayacağı için baştan önlem almak faydalı olacaktır.

Uyku düzeni kötü durumdaki çocuklarda obezite riskleri daha çoktur.  Düzenli bir uyku olmadığında beslenmesi iyi olan çocuklar obez olabilir. İşlenmesi ve atıkların çıkması bakımından besinlerin uykuda işlem görmesi en önemli bölüm olarak değerlendirilebilir. Gelişim dönemi devam eden çocuklar için güvenli ve huzurlu bir uyku alanı oluşturulmalıdır.

Sebze Sevmeyen Çocuklara Akşam Ne Verilir?

Çocuklar genellikle paket ürünlerine daha çok sevmektedir. Sebzelerin yanında eğlenceli salatalar, yoğurt vs. dikkat çekebilir. Doğal ürünlerle beslenme listesi içeren birçok tarif bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu