Yaşam

Sakız Çiğnemek Faydalı Mıdır Zararlı Mıdır?

Sakız Çiğnemek Faydalı Mıdır Zararlı Mıdır ? Sakız çiğnemenin yararları genelde ameliyatlardan sonra gaz çıkarmayı kolaylaştırdığı için oldukça bilinir. Bizde bu yazımızda sakız faydalı mı zararlı mı? konusunu ele aldık.

Sakız çiğnemenin yararları birçok kişi için son derece önemlidir. Çünkü gaz çıkarmaya yardımcı olduğundan, bazı ameliyatlardan sonra doktorlar tarafından önerilebilir. Bununla birlikte birçok kişi için sakız çiğnemek, gereksiz yemeyi engellemek ve benzer etkinlikler için kullanılır.

Ülkemizde son derece popüler olan ve çeşitleri bulunan sakızlar, özellikle gençlerin sıkça tercih ettiği atıştırmalıklar arasındadır. Sakız çiğnemek ve benzer etkinlikler, konsantrasyonu arttırdığı için bazı ülkelerde derslerde sakız çiğnenmesine izin verilmektedir. Bu konuda uzmanlar da çok sayıda öneride bulunmaktadır.

Sakızın Yararları

Genelde ferah bir nefes için tercih edilen sakızlar, aslında birçok yarara sahiptir. Stresi azaltan ve odaklanmayı kolaylaştıran sakız çiğneme etkinlikleri birçok kişi için artık hayatın vazgeçilmezlerinden olmuştur. Şekersiz sakız çiğnemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Atıştırmayı engeller
  • Ağız kokusunu azaltır
  • Öğünlerde daha az yemeye yardımcı olur
  • Stresi azaltır
  • Dikkat dağınıklığını önler
  • Gerginliği azaltır
  • Beyne giden kanı arttırır
  • Gaz çıkarmayı kolaylaştırır

Sakız çeşitleri şeker ve aspartam içeriklerine göre değişik kalorilere sahiptir. Ancak hiçbiri ağır kalori içermediğinden kilo almaya neden olmazlar. Ancak bazı kişiler hava yuttukları için sakız çiğnememelidir. Özellikle hava yuttuktan sonra aşırı şişkinlik ve gaz hissi varsa bu kişilere yarardan çok zarar gelmektedir.

Kilo Vermek İçin Sakız

Çok yemek yiyenler için sakız çiğnemek iştahı baskılar ve ağzı yorduğu için kolaylıkla öğün azaltmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte abur cubur yeme isteğini de bastıran sakız, stresin neden olduğu fazla yemek yeme alışkanlığını da önler.

Kilo vermek isteyenler sürekli atıştırma arzusunu bastırmak için sakızı tercih edebilir. Sakız son derece iyi bir yöntem olarak tercih edilebilir.

Sakızın Zararları

Çok fazla sakız çiğnemek gereksiz asit üretimine neden olmakla birlikte baş ağrısı da yapabilir. Küçük çocukların sakız çiğnememesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda sakızın zararları sürekli şekerli sakız tüketen kişilerde çok fazladır. Çünkü diş çürüklerine neden olabilmekle birlikte ciddi hastalık taşıyanların da sakız çiğnememesi tavsiye edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu