Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Pratik Yol

Stres, dengesiz beslenme, uykusuzluk gibi pek çok farklı etken bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturarak zayıflamasına neden olabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve özellikle daha sağlıklı olmayı sağlayabilmek adına hastalıklara karşı vücudunuzu korumanız gerekir. Sağlıklı olabilmek için bağışıklık sistemini güçlendiren 10 pratik yol özellikle tercih edebileceğiniz farklı yöntemleri kullanmanızı sağlamaktadır.

Grip veya soğuk algınlığına karşı özellikle mevsim geçişlerinde dikkatli olunması gerekir. Kolayca bulaşacak olan hastalıklardan korunmanın yolu özellikle immün sisteminin güçlenmesinden geçmektedir. Özellikle sonbahar gibi geçiş dönemlerinde bazı tedbirlerin alınması hastalıklara karşı korumanızı mümkün hale getirebilir. Uzmanlar tarafından önerilen bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla yapılabilecekler şunlardır:

  1. Doğru şekilde beslenilmesi önemlidir. Karbonhidrat, protein, mineral açısından özellikle yeterli ve dengeli şekilde beslenmek oldukça önemlidir. Tam tahıllı ürünler, protein ağırlıklı ürünler ile beslenilmesi gerekir. Bunun yanı sıra özellikle alkol, sigara ve şekerden uzak durulması önemlidir. Antioksidan alımına dikkat edilmelidir.
  2. Her gün mutlaka yeteri kadar kaliteli bir şekilde uyumak gerekmektedir. Kaliteli uyku vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğu gibidir. Kaliteli bir uyku sağlanması kişinin sabah dinç uyanması ve bütün gün zinde hissetmesini sağlamaktadır.
  3. Haftada en az üç defa mutlaka açık havada yürüyüş yapılması gerekir.
  4. Hareketsiz kalmamak oldukça önemlidir. Bilgisayar başında ya da farklı şekillerde uzun süre hareketsiz kalınmaması gerekir.
  5. Kullanılan ilaçlar konusunda dikkatli olunması gerekir.
  6. Düzenli bir şekilde egzersiz yapılması önemlidir.
  7. Aşırı derecede yorulmamaya dikkat edilmesi gerekir.
  8. Stresten uzak bir yaşam tarzı benimsenmesi önemlidir.
  9. Sevdiklerinize zaman ayırarak birlikte vakit geçirmeniz gerekir.
  10. Pozitif düşünerek pozitif bir yaşam tarzını benimsemek gerekir. Bu sayede özellikle hayata bakış açınızı değiştirerek aynı zamanda hastalıklara karşı güçlü olabilmek adına bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlanmak üzerine doğru adımlar atabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu