Dekorasyon

BAHÇENİZ İÇİN BİR TARZ JAPON BAHÇELERİ

BAHÇENİZ İÇİN BİR TARZ JAPON BAHÇELERİ

Japon bahçesi doğal olarak oluşmuş gibi görünür ve sanki bütün doğayı bahçenize getirir. Ancak bu bahçeyi oluşturmak oldukça zordur. Çünkü bu bahçedeki her şey uyum içindedir ve bu uyum mevsimler geçtikçe de değiştirilmelidir. Yani doğa değiştikçe bahçe de doğaya uyum sağlamalıdır.

Japon Bahçesi Nasıl Oluşturulur?

Herhangi sıradan bir bahçeyi japon bahçesine dönüştürmek oldukça zordur. Ancak japon bahçelerinin özelliklerini öğrenip kendi bahçenizde uygulamak istediğiniz bazı özellikleri uygulayabilirsiniz.

BAHÇENİZ İÇİN BİR TARZ JAPON BAHÇELERİ

Renklerin Dengeli Dağılımı

Japon stili bahçelerde rengi aynı olan bitkiler farklı boylarda yetiştirilir. Mesela bir ağaç kırmızı ve büyük ise başka bir bitki kırmızı ve küçük olur. Bu bitkiler karşılıklı olarak konulur. Karşılıklı olarak konulan kayalardan biri büyük ise diğer kaya küçük yerleştirilir.

Doğanın Yansıması

Japon bahçesi oluşturmak için doğadan yararlanabilirsiniz. Doğada olan ağaçları ve çiçekleri bahçenizde kullanabilirsiniz. Bahçeniz dümdüz bir alanda ise yapay tepeler kullanabilirsiniz.

 

 

BAHÇENİZ İÇİN BİR TARZ JAPON BAHÇELERİ

Bahçenizin Sınırlarını Belirleyin

Japon bahçeleri doğanın bir yansımasıdır. Bu yüzden bahçenizin sınırlarını belirleyebilirsiniz. Bahçenizin sınırlarını belirlemek için çit kullanmanız uygun olur. Ancak bu çitler ile hapishane alanı yaratmamanız gerekir. Bu amaçla da çitleri boyayabilirsiniz ya da yapraklar ve çalılar ile çitleri saklayabilirsiniz.

Dikkat Çekmek

Çitleri saklamak yerine çitin bir bölümüne dikkat çekebilirsiniz. Böylece bahçenin arkasındaki dağ kısmına ya da komşunuzun bahçesindeki en güzel bahçeyi ilgi çekici gösterip manzarayı kendi bahçenize katmış olursunuz. Japon bahçeniz için ahşap çitleri kullanabilirsiniz. Ahşap çitler japon bahçeleriniz ile uyum gösterir.

 

 

BAHÇENİZ İÇİN BİR TARZ JAPON BAHÇELERİ

Bahçe Kapısı

Bahçe kapısı dış dünyaya tamamen kapalı olacağına içeriden dışarıyı görebilecek şekilde olabilir. Mesela parmaklıklı kapılar japon bahçeler için uygundur. Çünkü japon bahçeler doğa ile bütünleşir. Ancak araya kocaman simsiyah bir kapı konulduğunda bu bahçelerin yapay olduğu anlaşılır.

 

BAHÇENİZ İÇİN BİR TARZ JAPON BAHÇELERİ

 

 

Karar Verin

Japon bahçesini yapar iken nasıl bir bahçe istediğinize karar vermeniz gereklidir. Bazı japon bahçeleri kıvrımlı yollardan oluşur. Kıvrımlı yollar bahçenin bilinmeyen bir yöne doğru gidiyormuşçasına düzenlenir. Bazı bahçeler ise avlu bahçeler olarak düzenlenir. Bu bahçelerde su, ağaç ve odak noktası vardır. Diğer düzenlemelerden farkı ise oturma köşesidir. Bu bahçeler insanları sakinleştirmeyi amaç edinir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu