Anne-Çocuk

Bebekler Ne Zaman Konuşur, Bebeklerde Konuşma Yaşı Kaç?

Bebekler Ne Zaman Konuşur, Bebeklerde Konuşma Yaşı Kaç? Bebeklerin ağzından ilk defa çıkan ilk harf veya ilk hecenin anı anne ve babaları en çok mutlu eden andır. Bir bebek doğduktan sonra 1 yaşına bastığında ilk hecelerini söylemeye başlar. Bazen bu güzel an, bebeğin 9 aylık olduğu süreçte de yaşanabilir.

Bebekler Ne Zaman Konuşur, Bebeklerde Konuşma Yaşı Kaç? Bebeğin çıkardığı seslerin anlamsız olması konuşma sürecine girdiğinin göstergesidir. Bebek, önce tek heceli sesler çıkarmaya başlar sonra da aşama aşama ilerleyerek anlamlı konuşmaya geçer. Bebekler dünyaya gözlerini açar açmaz sessiz birer dinleyici olurlar. Çevredeki sesleri görüntüleri tanımaya çalışırlar. Bebek 6. Aya girerken sanki tüm bebekler aynı konuda anlaşmış gibi “g” ve “k” harflerini çıkarmaya başlar. Bir yandan da dış dünyadan gelen sesleri taklit etme çabası içindedir.

  • Bebekler en erken ne zaman konuşur
  • Erkek bebekler ne zaman konuşur
  • Zeki bebekler ne zaman konuşur
  • Bebeklerde konuşma evreleri
  • Bebeklerde geç konuşma
  • Erkek bebekler ne zaman yürür
  • Bebekler ne zaman konuşur
  • 1 yaş bebek konuşma egzersizleri

Bebeğe İsmi ile Seslendiğinizde Bunu Ne Zaman Anlar?

Bebek 6 aylık ise onu adıyla çağırdığınızda bunu anlamlandırdığından değil, sesin geliş yönüne odaklandığı için size bakar. 7 ve 8. Aylarda onu ismiyle çağırdığınızda bunu anlayabilir. 9 ay ile 1 yıl içinde ise istediği bir şeyler olursa parmakları ile işaret etmeye başlar. Bebeğim neden konuşmuyor diye üzülmek için acele eden anneler var. Bebek ortalama 1 yaşına gelene kadar konuşmayabilir. Bebek sadece sesleri algılamaz, mimik ve jestleriniz de algılar. Oğlum şunu yapma! Cümlesini kızgın bir ifade ile kullandığınızda sizi dinler ve bunun yasak olduğunu anlar. Jest yüz ifadeniz tonlamanız bile bebekte karşılık bulur.

Bebek Ayda Kaç Kelime Öğrenir?

1 yaşından sonra ayda 2-3 kelime ekleyerek belleğini doldurmaya başlar. Bebek 20 aylık olduğunda siz isteseniz bile onu susturamazsınız. Konuşmaya başlar. Günde 10 kelime öğrenme kapasitesi oluşur. 20 aylık bebeklerle konuşurken vaziyet almanız ve dikkatli konuşmanız gerekiyor. Çünkü o da artık dünyayı algılayan, ebeveynlerini ve ailesini tanıyan bir bireydir. Zeki bebekler ilk 6-9 ay arasındaki süreçte konuşmaya başlayabilirler. Erkek ve kız bebekler arasında konuşma yaşı bakımından bir fark yoktur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu