Diyet

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte herkes fazla kilolarından kurtulmak ve fit görünmek için daha fazla çaba göstermeye başladı.

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir? Fazla kilosu olan kişilerde hemen kilo verebilecekleri diyetlere yöneldi. Bu diyetlerden bir tanesi de dukan diyetidir. Peki dukan diyeti nedir? Ve nasıl yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan diyetinin temelini yüksek protein ve düşük karbonhidrat oluşturmaktadır. Fransız bir pratisyen hekimin bulduğu Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar atak aşaması, seyir aşaması, güçlendirme aşaması ve stabilizasyon aşamasıdır. Bu aşamalar doğru şekilde ve kurallarına göre yapılırsa istenilen sonuçlar alınır ve hedeflenen kiloya ulaşılır. Dukan diyetinin aşamaları, ne kadar süre uygulanacağı ve hangi yemeklerin yeneceği aşağıda belirtilmiştir.

 

Dukan Diyetinin Aşamaları

  1. Atak aşaması: Dukan diyetinin ilk aşaması olan atak aşamasında sadece yüksek proteinli ürünler tüketilmektedir. Bu ürünler yağsız dana eti, kümes hayvanları, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta, yağsız peynir, süt ve süzme yoğurttur. Dukan diyetinde atak aşaması bir hafta uygulanır.

 

  1. Seyir aşaması: Dukan diyetinin ikinci aşamasında sadece protein kaynaklı yiyecekler değil onun yanında nişastasız sebzelerde tüketilmektedir. Bu nişantasız yiyecekler patlıcan, yeşil fasulye, kabak, brokoli, karnabahar, enginar, lahana, domates ve salatalıktır. Ayrıca seyir aşamasında günde iki yemek kaşığı yulaf kepeği de yenilebilir. Seyir aşaması 1 ay ile 12 ay arasında yapılabilir.

 

  1. Güçlendirme aşaması: Bu aşamada protein kaynaklı yiyecekler ve nişastasız sebzelerin yanında bir miktar karbonhidrat ve nişastalı sebzelerde tüketilmektedir. Buna göre haftada iki porsiyon makarna ya da günde iki dilim tam tahıllı ekmek tüketilir. Ayrıca günde 2.5 yemek kaşığı yulaf kepeği de tüketilir. Güçlendirme aşamasının süresi ise dukan diyetinin atak ve seyir aşamasında kaybettiğiniz her 450 kalori için 5 gündür.

 

4.Stabilizasyon Aşaması: Dukan diyetinin son aşaması olan Stabilizasyon aşamasında aynı güçlendirme aşamasındaki kurallar geçerlidir. Yalnız istenilen kiloya ulaşılırsa kurallar esnetilir. Fakat bu aşamada fiziksel aktiviteler arttırılmalıdır.

Dukan diyetinin kurallarına uyarsanız ve sabırla uygularsanız mutlaka kilo verirsiniz. Yalnız Dukan diyetini yüksek kolesterolü olanlar, tansiyon ve diyabet hastaları, hamileler ve çocuk emziren anneler yapmamalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu