Moda

Trend, Moda ve Stile Dair Merak Edilenler!

Trend, Moda ve Stile Dair Merak Edilenler! Türk Dil Kurumu’na göre trend, eğilim anlamına gelmektedir. Eğilim anlamını biraz daha açmak gerekirse, yüksek miktarda insan tarafından ilgi çekmeyi başaran ve beğenilen aynı zamanda kullanılan bir eşya ya da konu olarak ifade edilebilir.

Trend, Moda ve Stile Dair Merak Edilenler! Trend günümüzde bilimsel, teknolojik, sosyolojik, biyolojik, kültürel ve ekonomik gibi alanların etkileşimiyle pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Moda Nedir?

Moda kavramı Latince ”modus” kelimesinden türemiştir ve sınırlanamayan anlamında ifade edilerek birçok alanda etkisini göstermektedir. Ortada bir modadan bahsedilebilir olması için onun görünür olması gerekmektedir. Moda, bir topluluğun kimliğine vurgu yapmakla beraber aynı zamanda bireyselliği de yansıtabilmelidir. Bütün bunların yanında moda, herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ya da kültürel referanslara bağlı olarak değişebilir. Araştırmacılar tarafından moda eğilimleri iki kısma ayrılır. Sproles, kalıcı olan bir eğilim değişikliğinin bir yüzyılda ya da bir çağda sadece bir kez ortaya çıktığını belirtmektedir. Bu iddiasını ise tarihsel devamlılık kavramı ile açıklamaktadır. Tarihsel devamlılık yeni tarzların var olan tarzların üzerinde küçük değişiklikler yapılmasıyla ortaya çıkarılması olarak tanımlanabilir. Kısa süreli moda eğilimleri ise genellikle bir sezon boyunca modayı etkisi altına alan güncel olayları, popüler kültürü vb yansıtır. Örneğin yeni bir film, yeni bir televizyon programı ve yeni bir müzik grubu yeni bir moda eğilimi oluşturabilmektedir. Sproles, bu kısa süreli moda eğilimlerinin birkaç sene içerisinde sona erdiğini bazen ise bu moda eğilimlerinin beş on yıl uzayabildiğini de belirtmektedir.

Moda ile trend kavramları arasındaki en önemli fark zamandır. Moda belirli bir zaman dilimleri içerisinde yaşanan olayları kapsarken, trend için böyle bir sınırlama söz konusu değildir. Hatta moda değişiklikleri trend akımlardan etkilenerek şekillenebilmektedir. Yani moda genellikle trendler sonucunda ortaya çıkan bir kavramı karşılamaktadır.

Stil Nedir

Bir saç kesiminden, pahalı bir ayakkabı ya da çantadan çok daha fazlası olan stil kavramı için kendini ifade etme, ruhunu yansıtma da denilebilir. Yani kişinin nasıl konuştuğu, nasıl yediği, nasıl içtiği, nasıl giyindiği gibi şeyler bile stil olabilmektedir. Kısacası stil, bir davranış biçimidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu