Sağlık

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? Tinnitus, kulak çınlaması, her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu sorundan muzdarip olan kişiler sürekli olarak kulaklarında çınlama, yankı veya rahatsız edici sesler duyar.

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? Kulak çınlaması tıpta çeşitli ilaçlarla tedavi edilmektedir. Ancak hastalığın nedeni kesin olarak bilinmediği için kesin bir tedavisi de yoktur.

Kulak Çınlamasının Neden Olur

Kulak çınlamasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan biri çok farklı ilaçlar kullanmaktır. Eğer günde birden fazla ilaç alıyorsanız, kulak çınlamanızın nedeni bu olabilir. Bu durumda doktorunuzla konuşup ilaçlarınızı değiştirmesini isteyebilirsiniz. Kulak çınlamasının diğer bir nedeninin ise beslenme olduğu düşünülmektedir. Kulak çınlamanızın tedavisi için kafein tüketmekten kaçınmalı, tuz ve işlenmiş gıdaları beslenme programınızdan çıkarmalısınız.

Kulak çınlaması, uzun bir süre gürültülü ortamlarda çalışan insanlarda daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda kulaklarda enfeksiyon, kafa travmaları, stres, damar sorunları da tinnitusa neden olabilmektedir. Kulak çınlamanızın nedenini öğrenmek için uzman bir doktora görünüp muayene olmanız çok önemlidir. Kulak çınlamanız belirli bir nedenden dolayı yaşanıyorsa, doktorunuz size en iyi tedavi yöntemlerini sunacaktır.

Tinnitus Nasıl Tedavi Edilir

Tinnitus için günümüzde en etkili tedavi yöntemlerinden biri refleksolojidir. Refleksoloji, bir masaj türüdür. Bu masaj türünde el, ayak ve kulaklarda bulunan bazı noktalara basınç uygulanır. Refleksoloji ilk kez Çin’de yaklaşık 5000 yıl öne uygulanmıştır. Çin yıllıklarında refleksolojinin sağlık alanında kullanıldığına dair bilgiler vardır. Refleksoloji ile ilgili Mısır yazmalarında da arşiv kayıtları bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi 20. yüzyılda Doktor William Fitzgerald tarafından geliştirilerek uygulanmaya başlanmıştır. Refleksoloji, günümüzde birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle nörolojik sağlık sorunları, anksiyete, depresyon, ağrılar gibi rahatsızlıklar refleksoloji ile tedavi edilebilmektedir. Birçok hastalıkta bu tedavi yöntemi ile başarılı sonuçlar alınmakta, iyileşme sağlanmaktadır. Kulak çınlaması tedavisi için refleksoloji oldukça etkili çözümler sunmaktadır. Hastaların şikâyetleri refleksoloji yöntemiyle oldukça azalmaktadır.

Kulak çınlamasının en yaygın nedenlerinden biri ise kulakların içinde bulunan östaki tüplerinde sıvı birikimidir. Bu sıvı birikimi kulaklarda baskıya sebep olarak çınlamaya yol açabilir. Bu sebeple yaşanan çınlamalarda boyun masajı ve boyun egzersizleri ile tedavi sağlanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu