Anne-Çocuk

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? Yeni doğan bebeklerde gece beslenmesi oldukça önemlidir. Özellikle anne sütü bebeğin gelişimi için beslenmesini sağlayan bir besindir. Özellikle ilk 3-4 ay bebekler geceleri sık sık uyanır. Peki, bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı?

Bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı? sorusunu her anne veya anne adayı merak eder. Çocuğunun gelişimine önem veren ve özen gösteren anneler konu hakkında çeşitli araştırmalar yapıyor. Pek çok anne bebeği gece uyanmasa da kaldırıp kendi emziriyor. Çünkü her anne de “bebeğim aç kalırsa” endişesi var. Bu süreç zaman zaman anneleri yorabilir. Ancak yeni doğan bir bebeğin gece beslenmesi çok önemlidir. Özellikle ilk 3 ay geceleri sık sık emmesi gerekir. Eğer bebeğiniz emmiyor ise anne sütüne en yakın ek gıdalar verilmelidir.

Yeni doğan bebeklerin mide kapasitesi küçüktür. Dolayısı ile sinirim sistemi tam gelişmemiştir. Ancak anne sütünün sindirimi kolaydır. Bu yüzden bebekler sık sık acıkır ve emmek ister. Eğer bebeğiniz gece 2-3 saatte bir uyanmıyor ise sizin uyandırarak emzirmeniz gerekiyor. Bu bebeğin sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Dolayısı ile bebeklerde gece beslenmesi2-3 saat aralıklarla olmalıdır.

Bebeklerde Gece Beslenmesinin Olumsuz Yanları

Bebeklerde gece beslenmesinin olumsuz yanlarını aşağıda listeledik.

  • Bebeğin uykusu bölünmektedir.
  • Verilen gıda bebeğe enerji verdiği için tekrar uykuya dalması gecikebilir.
  • Aldığı sıvı sebebi ile bezini ıslatması uykusunu etkileyebilir.
  • Diş çürüklerine sebep olabilir.
  • Orta kulak enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı artırır.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Ne Zaman Sonlandırılmalı?

Bebeklerde gece beslenmesi hakkında açıklama yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ, ikinci, üçüncü aydan sonra yapılan aylık kontrollerde bebeklerin büyümeleri normal sınırlarda ise beslenme saatleri onların isteğine bırakılır. Çoğunlukla ilk 3 ay içerisinde 2-3 saat aralıkta emerler. 3 ile 4 aylık bebeler geceleri 2-3 kere emer. 5 ile 6 aylık bir bebek 1-2 kere emer. 7 ile 9 aylık bir bebek 1 kere emer. 10 ile 12 aylık bir bebek ayda nadiren de olsa 1 kere emer. Aynı zamanda 12. aydan sonra çoğunlukla geceleri emmezler. Bebekler 2 yaşına kadar emzirilebilir. Bebek her istediğinde emzirmek gerekir. Büyüdükçe daha az emecekleri için zamanla emmekten vazgeçecektir. Bu makalemizde bebeklerde gece beslenmesi ne zaman sonlandırılmalı? hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu