Anne-Çocuk

Bebeklerde İştahsızlık Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde İştahsızlık Görülmesinin Nedenleri Nelerdir? Bebeğinizin gelişimi konusunda ciddi endişeleriniz olabilir. En çok karşılaşacağınız durumlardan birisi ise iştahsızlık şeklinde belirtilmektedir. Birbirinden farklı nedenlerle oluşabilen bu sorun hakkında bilgi almak ve merak ettiğiniz tüm detayları sorabilmek için uzman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde İştahsızlık Görülmesinin Nedenleri Nelerdir? İç veya dış faktörlerin etkisiyle oluşabilen iştahsızlık sonucunda yemeğin tadını, kokusunu, görüntüsünü veya malzemelerini reddedecek olan bebeğinizin ciddi sağlık sorunlarını yaşamaması için hemen tedbir almanız gerekmektedir. Neden kaynaklandığının tespitini yapacak olan doktorunuza danışarak bu sorunun sona erdirilmesi için adım atabilirsiniz. Teşhis amacıyla gerçekleştirilecek olan muayene neticesinde hastalıklardan, diş çıkarma dönemine girmesinden veya ek gıdaya geçilmemesinden kaynaklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bebeklerde İştahsızlık Görülmesinin Nedenleri Nelerdir? Nelere Neden Olur? İştah Açan Öneriler Nelerdir? Gibi sorular yanıt bulacaktır.

Bebeklerde İştahsızlık Nelere Neden Olmaktadır?

Bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri yeterince alamaması nedeniyle pek çok sorun yaşanabilir. Bunlardan ilki ise kilo kaybını yaşamanızın kaçınılmaz olacağıdır. Ayrıca boyunun yavaş uzaması ve vücudunun yaşıtlarına göre yeterli gelişimi göstermemesi gibi sorunların ortaya çıkabileceğini aktarmaktayız. Vitamin ve mineral kaybının da habercisi olan iştahsızlıkta bağışıklığın yok olacağını aktarıyoruz. Bu nedenle de en ufak bir hastalığa karşı dahi savunmasız hale gelecektir. Bununla birlikte baş gösterecek farklı sorunların da ciddi boyutlara gelebileceğini aktarıyoruz. Bebeklerde iştahsızlık sorunuyla ilgilenmekte olan uzman doktorların tavsiyelerini dikkate alarak iştah açıcı önerilere göz atabilirsiniz.

Bebeklerin İştahını Açacak Öneriler Nelerdir?

Bebeğinizin sağlığını bozacak özelliklerde olan gıdalardan uzak tutmanız tavsiye edilecektir. Vücut direncini yükseltecek ve iştahını da açacak faydalı besinlerin ön planda tutulması gerekmektedir. Bebeğinize hazırlayacağınız besinleri reddetmesi durumunda ise ısrar etmemeniz gerekmektedir. Bu sayede iştahının açılmasını sağlayacak adımları atabilirsiniz. Balık tüketmesini sağlayarak, et ve süt ürünlerine yönelerek ve 10. Aydan itibaren uzmanların önerdiği yiyecekler sayesinde bu sorunu aşmayı başarabilirsiniz. Yemek yemeyi daha eğlenceli hale getirmeniz, bazı süslemeleri yaparak sunuma önem vermeniz, ilginizin kendisinde olduğunu hissettirmeniz ve yemekten belirli bir süre önce sıvı vermeyerek karın bölgesinin şişmesini engellemeniz bu çözümler arasında yer alacaktır. Bebeklerde iştahsızlık probleminin ortadan kaldırılması ancak sağlıklı besin çeşitleri ve hoş bir sunum ile mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu