Güzellik

Yüz Toniği Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Yüz Toniği Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? İnsanlardan bazılarının gereksiz, bazılarının da dengeli olması gibi değerlendirdikleri ve gördükleri cilt bakımları vardır. Bu noktada toniğin iyi yarayıp yaramayacağı ve nasıl kullanılacağı önemlidir.

Yüz Toniği Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tonik ve türevleri, su kıvamında ve cilt bakımı ürünlerine verilen isimdir. Geleneksel yöntemden gelen ve kullanılan bir cilt ürünüdür. Geçmişten beri insanlar özellikle sivilceler için toniği kullanıyordu. İçeriğinde alkol bulunan bu ürünler, deri üstünde kuruma etkisine sahipti.

Geçmişten Gelen Kullanım Tecrübesi

Cildin nemsiz kalması kolajen hasarına da neden olur. Bugün tonikler, yatıştırıcı ve parlatıcı olma özelliğinin yanı sıra, kolajen eksikliği ile ortaya çıkan yaşlanma karşıtı bileşenler de içermektedir. Geçmişte Toniğin işlevi ve görevi cilt yüzeyini tamamıyla temizlemek ve cilt üstünde oluşan yağ ve kalıntı izlerini de iyice yok etmek için yahut ta sıkılaştırıcı özellikte formüle edilen bir üründü.

Günümüzde değişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde yeni üretilen tonikler, cilt üstündeki kalıntı ve izleri daha da temizleyebiliyor. Ayrıca cildi besliyor, yeniliyor ve geride kalan cilt bakım ürünleri için de bir astar görevi görüyor. Bu sayede tonik, cilde sürülecek ya da kullanılacak diğer cilt ürünleri için zemin oluşturuyor.

Bakım ve Güzellikte Hangi İşe Yarar

Tonik, cilt üstünde yapılan temizlik sonrası cildin PH değerinin engellenmesine neden olmaktadır. Kullanımda tek faydası bu değildir. Kirleri ve yağları temizler, bakterileri yok eder. Makyaj kalıntılarının da cilt üzerinde kalmasına engel olur. Çok iyi bir temizleyici ve yıkayıcıdır. Tonik, kirleri gidermenin yanı sıra cildi de korumaktadır. Tonik sayesinde cilt hücrelerinde oluşan bütün boşluklar kapatılır. Bu da kirlerin cilde girme riskini en az seviyeye indirir. Güzellik ve bakım açısından da, deri üstündeki gözeneklerin daha da küçük görünmelerine neden olur.

Tonik, Peeling etkisi yaparak cildin PH değer seviyesini dengeler. Hatta bütün diğer cilt bakım ürünlerinin cilt üstünde etkisini de arttırır. Tonik sonrası kullanılmak istenen cilt bakım ürünleri, daha fazla etki gösterir. Cildin, tıpkı genel sağlık yapısı gibi, temel vitamin ve besinlerin eksikliği ile rahatsızlıkları ortaya çıkar. Sağlıklı bir cilt sağlıklı beslenme neticesinde ortaya çıkar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu