Genel Bilgiler

Çocuğunuzu Nasıl Yetiştirirseniz Özgüven Sahibi Olur?

Çocuklarda özgüven duygusu çocuklarınız için sadece okul hayatında değil günlük yaşamında ve özel hayatından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir özgüven duygusu kazanmak için anne ve babaların davranışları önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra çocukların aile ve çevresi ile ilişkilerinin düzenli olup olmamasına dikkat edilmelidir. Olumlu bir şekilde özgüven duygusunun şekillenmesi için çocuğunuzun olduğu gibi davranmasını ve rahat olmasını sağlamanız gerekmektedir. Sevgi yoksunu olan çocuklarda özgüven eksikliği olduğundan dolayı ebeveynler çocuklarına sevgi hissini göstermelidir.

Çocukların Özgüven Sahibi Olması İçin Yapılması Gerekenler

  • Çocuklarınızın varlığının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra onları sevdiğinizi göstermeli ve söylemelisiniz.
  • Önemli olduklarını hissettirmelisiniz. Başarılı veya başarısız oldukları durumlarda her zaman yanlarında olmalı başarısız olduklarında bile onları seveceğinizi göstermelisiniz.
  • Çocuklarınızda özgüven eksikliği hissettiğinizde hiç vakit kaybetmeden harekete geçerek onları incitmeden güzel bir konuşma yapabilirsiniz.
  • Çocukta özgüven sağlamak için onun olduğu gibi davranmasını sağlayacak rahat bir ortam hazırlamanız gerekmektedir.
  • Özgüvenin ne anlama geldiğini anlatmanız da oldukça önemlidir.
  • Çocuklarınız şımarık ve kibirli ise özgüven eksikliği bulunmaktadır. Bu durumda özgüvenlerini kazandırmak için gerekli işlemleri çekinmeden yapmalısınız.

Çocuklarda Özgüven

Çocukların özgüven sahibi olması ileriki yaşlarda hem özel hayatlarında hem de çevresindeki arkadaşları arasında sorun yaşamamaları için odlukça önemlidir. Bu nedenle çocuklarınıza özgüvenin ne demek olduğunu anlatarak bu eğitime başlayabilirsiniz. Çocuklarınıza özgüven kazandırarak daha başarılı bir birey olacağını anlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra olduğu gibi rahat davranması gerektiğini eğlenceli, bir şekilde anlatarak dikkatini çekebilirsiniz. Sizin için önemli olduğunu davranışlarınızla ona aktarmaya çalışmalısınız. Çocuklarda özgüven eksikliği temelinde anne baba sevgisini gösterememesi bulunmaktadır. Ev içerisinde samimi ve güvenli bir ortam çocuğunuzun kişisel gelişimi için oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu