Anne-Çocuk

Çocuklarınıza Sütten Sonra Mutlaka Su İçirin!

Çocuklarınıza Sütten Sonra Mutlaka Su İçirin! Süt, besin değerleri açısından önemli bir içecektir ve çocukların büyüme ve gelişiminde büyük rol oynar. Yalnız, çocuklarınıza sütten sonra mutlaka su içirin.

Çocuklarınıza sütten sonra mutlaka su içirin, çünkü ağızda kalan süt bekletildiğinde bakteri oluşumuna yol açabiliyor. Çocuklara süt içirildikten sonra, bir bardak su içirilmesi öneriliyor. Sütün yağlı bir içecek olması ve çocukların midelerine ağır gelmemesi açısından sütten sonra su içmek faydalı olarak biliniyor. Çocukların bazıları sütü çok severken bazıları hiç sevmiyor. Süt sevmeyen çocuklara sütü bal ile tatlandırılarak süt içme alışkanlığı kazandırılabilirsiniz. Ayrıca sütü, yanında bir kurabiye veya bisküvi ile sunum yapabilirsiniz.

Çocukların Gelişiminde Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt, beden sağlığı için oldukça faydalı bir içecektir ve hemen hemen her yaştan herkesin süt tüketimine ihtiyacı vardır. Özellikle kalsiyum içermesi kemik ve kas gelişimi üzerinde çok etkilidir. Çocukların günlük olarak alması gereken kalsiyum miktarı, yaşa göre değişiklik gösterir. 1-3 yaş aralığındaki çocukların 500 mg kadar kalsiyum ihtiyacı olur. Ergenlikte bu miktar 800-1000 mg a yükselir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların süte çok fazla ihtiyacı vardır. Bu nedenle çocuklara süt sevdirilmeli ve düzenli aralıklara içmeleri sağlanmalıdır. Kalsiyum ihtiyacının karşılanması için, 2-3 yaşındaki çocuklar günde 2 bardak, 4-8 yaşındaki çocuklar 2,5 bardak, 9-18 yaş arasındaki çocukların ise 3 bardak süt içmelidir.

Bunların yanında sütün, asidik bir içecek olduğu da söyleniyor. Bu nedenle süt tüketimi dişleri çürütebiliyor. Diş hekimleri çocuklarda süt çürüğü olabileceğine dikkat çekiyor. Anne sütünden kesilen bazı çocuklarda inek veya keçi sütüne geçmek zor olabiliyor. Çocuğa bu sütlerin tadı garip gelebiliyor ve alışması güç oluyor. Ayrıca anne memesine bağlı olan çocuk, süt içmeyi reddedebilir. Bazı çocuklarda süt içtikten sonra karın ağrısı, kramplar ve gaz şikayetleri oluyor. Buna laktoz intoleransının neden olduğu söyleniyor. Laktoz intoleransı, süt içindeki laktozun iyi sindirilmemesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Bu durumda çocuklara laktoz içermeyen sütler içirilebilir. Ya da süt tüketiminden sonra su içirilerek, sütün daha rahat sindirilmesi sağlanabilir ve karın ağrısı ve kramplara neden olması önlenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu