Sağlık

DEPRESYON

DEPRESYON

Günümüzde birçok insanın farkında olmadan beraberinde yaşadığı, ancak son duruma gelince farkında olduğu depresyon nedir ?

Bu yaşam koşullarında, bu trafikte, bu iş temposu ve yoğunlukta sıkça rastlanılan depresyon belirtileri nelerdir.?

Bir insanı depresyona sürükleyen sebepler nelerdir ?

Gelin bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Öncelikle Depresyon nedir ?

Yaşantınızda sizi sevindiren, hüzünlendiren şeylerin yaşantımızda meydana gelen olaylara göre bir süre devam etmesi doğaldır. Üzüntü hepimizin hayatında var olan fakat normal sürecinden fazla sürdüğünde ruhsal bir bozukluğa neden olan ve adına depresyon denilen hastalığa sebep olmaktadır.

Bazılarında stresli bir yaşam şartlarından ortaya çıkabilirken, bazılarında boşluktan da var olabilir. Bazen kişi depresyonda olduğunu anlayamayabilir, bunu en güzel kişinin  yakın çevresi fark edebilir. Her zamankinden farklı tepkiler veriyorsanız, her an kendinizi yalnız, mutsuz, kaygılı, halsiz, yorgun hissediyorsanız, uykusuzluk, aşırı uyku haliyle karşı karşıyaysanız veya bunlardan sadece bir kaçını yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz.  Depresyon kişiden kişiye farlılıklar gösterebilmektedir. Örneğin depresyonda olan bir kişi çok uyurken diğer kişi uykuya geçmekte zorlanır, uyuyamaz. Yine bir depresyondaki kişi aşırı yer doymak bilmez iken diğeri bulantı, iştahsızlık sebebiyle hiçbir şey yemeyerek kilo vermeye başlamıştır.

Depresyon hastaları ağrıları sebebiyle genellikle ilk önce en az 10 farklı branş doktorlarına gider bir çözüm bulamayınca,  en son psikolojik destek almaya karar verirler. Toplumumuzda ben delimiyim ki psikoloğa gideyim diye tepki veren çoktur. Bu yanlış düşünce yüzünden tedaviye geç kalınır ve kısır döngü başlayarak işin içinden çıkılmaz duruma gelinir.  Kişi yukarıda bahsedilen belirtileri yaşıyorsa mutlaka bir uzmana danışmalı, çünkü gerçekten depresyon mu yada bir hastalık belirtisi mi olduğunu netleştirmelidir.

Elbette bazı depresyonda olan kişiler hayatlarına hiçbir destek almadan da devam edebilir. Önemli olan hayattan zevk alarak, pozitif düşüncelerin geri kazanılmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu