Anne-Çocuk

Diş Çıkaran Bebeklerin Emzirilmesinde Karşılaşılan Sorunlar

Diş Çıkaran Bebeklerin Emzirilmesinde Karşılaşılan Sorunlar! Bebeklerin diş çıkarma dönemleri hem kendileri hem de anne-babaları açısından oldukça zahmetli bir süreci işaret etmektedir. Son derece huzursuz olan bu dönemde bebekler, yaşadıkları rahatsızlığı ağlayarak dile getirmektedir.

Diş Çıkaran Bebeklerin Emzirilmesinde Karşılaşılan Sorunlar! Yeni dişlerin diş etlerini yararak ortaya çıkması, bebeklerin metabolizmasında rahatsızlığa neden olmaktadır. Bebekler de, bu duruma tepki vermektedir. Gösterdikleri tepki de genelde ağlamak üzerine görülmektedir. Bebekler çıkardıkları dişler esnasında da, annelerini emmeyi sürdürmektedir.

Annenin Emzirme Anında Acı Duyması

Bu dönemdeki emme işlemi, anne açısından olduğu kadar bebek açısından da zahmetli bir süreci göstermektedir. Bebeğin diş etleri içerisinden ortaya çıkan inci gibi beyazlıklar, anne tarafından hem sevimli hem de minik bulunmaktadır. Ancak emme işlemi esnasında bebeklerin bu minik ve sevimli beyaz cisimler aracılığı ile meme ucuna en fazla zararı vereceği dönem yaşanmaktadır. Annenin zarar görme ihtimalinin yüksek olduğu bu dönem, bebek için de huzursuzluğa neden olabilmektedir.

Bebek huzursuz olduğu bu dönemde daha fazla memede kalmak isteyen bilmektedir. Yahut da tam tersi olarak, dişlerinin çıkmasından dolayı diş etlerinin şişmiş olma ihtimali sebebiyle memeden soğuma ve uzaklaşma eğilimi gösterebilmektedir. Emzirme döneminde karşılıklı etkileşimin yoğun olarak yaşandığı diş çıkarma döneminde hem bebek hem de anne açısından dikkat edilmesi gereken yönler barındırmaktadır.

Diş Çıkarma İşlemi Gerçekleştiren Bebeği Emzirme İpuçları

Dişi çıkan bebeklerde emzirme sorumluları da ortaya çıkmaktadır. Annelerin özellikle yaşadığı sorunlara çözüm olacak bazı ipuçları da bulunmaktadır. Emzirmeye başlamadan önce ve sonra bebeğin oyalanması ve beslenmesi için eline ve ağzına bir şeyler verilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Bazen bu bir diş kaşıyıcısı bile olabilmektedir. Diş kaşıyıcısının özellikle buzdolabında soğutulması, çok fazla fayda sağlamaktadır. Diş etleri üstündeki ağrıyı ve kaşıntıyı hafifleten diş kaşıyıcıları, soğuk olduklarında daha fazla etki göstermektedir.

Bebeğin diş etlerine emzirme işleminden önce temiz bir parmak ile masaj yapmak önem taşımaktadır. Memeler üstünde ağrı görüldüğünde, emzirme pozisyonunun değiştirilmesi mutlak surette önerilmektedir. Bebek şayet sunulan memeyi kabul etmese dahi sunma işlemine devam edilmesi gerekmektedir. Bebeğin memeyi, diş çıkarma sorunu nedeni ile kabul etmediği düşünülmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu