Yaşam

Geçmişten Günümüze İddaa

Geçmişten Günümüze İddaa

Spor toto’nun en bilinen fonksiyonun iddiaa olduğu tartışılamaz. Tahmin üzerine kurulu olan iddiaa’nın diğer oyun türlerinden en büyük farkı; hergün oynanabiliyor olması ve oynayanın kazandığı takdirde ne kadar kazanacağını biliyor olmasıdır. Spor Toto’nun en büyük gelir kaynağıda iddiaadır. İddiaa Spor Toto teşkilatının resmi oyunudur. Kimi kesimlerde kumar olarak algılanan iddiaa; sürekli gelişme gösteren bir oyundur. Ayrıca Türkiye futboluna da büyük katkıları bulunmaktadır.

 

İddiaa günümüze değin 183 tane yabancı lig ve kupa maçları için tercih yapabilme, yani para kazanabilme imkanı sunmuştur. İddiaa maç sonuçlarının tahmin edilmesi üzerine kurulu olan bir sistemdir. Yani iddiaayı oynayan vatandaşlar, sonuçta hangi takımın kazanacağını, kaç farkla kazanacağını yahut maçın totalinde kaç gol olacağını tahmin ederler ve tahminlerinin doğru çıkması takdirde oynadıkları misliye yahut sisteme göre kazanç elde ederler. Ayrıca iddiaa birçok takıma da gelir kaynağı olmuştur. Kapanma noktasında olan kulüpler dahi iddiaadan aldıkları hasılat ile devamlılık sağlayabilmişlerdir. Türk futboluna hem büyük katkı sağlamış hem de birçok kişininin eğlencesi olmayı başarmıştır. 2004 – 2007 yılları arasında Türkiye Süper Liginde, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Ligde yer alan futbol kulüplerine toplam 186.5 milyon tutarında isim hakkı ödemiş ve Türk futboluna büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca 2004 – 2007 yılları süresince devletede 989 milyon vergi ödemiştir. Bu demek oluyorki hem ülke ekonomisine hem de Türk futboluna önemli katkılar sağlamıştır.

 

Her salı günü ve her cuma günü iddiaa programı çıkar ve oyuncular programda yer alan maçları ister günlük olarak, ister haftalık olarak tahmin yaparlar. 1 (yani ev sahibi takımın kazanması, 2 (yani deplasman takımının kazanması), 0 (yani takımların berabere kalması) gibi tahminlerde bulunur ve tahminleri doğru çıktığı takdirde, orana ve mislisine göre kazanç elde eder. İddiaadan kazancı tek seferde, 3.371.00′ tlyi aşan iddiaa severler, aşan kısım üzerinden % 10 veraset ve intikal vergisi hesaplanır buna göre vergi net kesintisi yapılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu