Ekonomi

Güncel Ev Kredisi Faiz Oranları

 

Ev kredisi kullanma konut edinme yöntemleri arasında ilk sırada yer aldığından dolayı güncellenen ev kredisi faiz oranları tüketiciler için oldukça önemlidir.

Ev kredisi faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu farklılıklarda bankaların kendi para politikaları ve risk unsuru gibi durumlara karşı takındıkları tavır ile alakalıdır. Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi hüküm sürdüğünden dolayı belirli sınırlar içerisinde her banka kendi kredi faiz oranlarını belirlemekte özgürdür. Bu serbestlikten dolayı tüketiciler ev kredisi kullanmadan önce tüm bankaların  güncel ev kredisi faiz oranları, krediden yapılacak kesintiler, hizmet bedelleri ve toplam geri ödeme miktarı gibi ayrıntılar doğrultusunda en ideal ve şartları en uygun olan seçeneği tercih etmelidirler.

Bankaların ev kredisi faiz politikaları ülkenin ve dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik risk ve fırsatlar ile doğru orantılı bir şekilde gelişmektedir. Bankalar daha önceden belirledikleri ev kredisi faiz oranlarını değiştirme hakkına sahiptirler. Hatta bu değişim çok kısa aralıklarla da olabilmektedir. Bankalar için risk faktörü bu anlamda olumsuz veya olumlu değişiklerde belirleyici durumdadır.

2018 Yılı Bankaların Ev Kredisi Faiz Oranları

Bankaların ev kredisi oranları genelde birbirine yakın olmak ile birlikte belirli dönemler ve yapılan çeşitli kampanyalarla oldukça avantajlı oranlar sunulmaktadır. Bu anlamda tüketicilerin bu kampanya dönemlerinde ev kredisi çekmeleri çok daha avantajlı olmaktadır.

Ülkemizdeki bankaların tüketicilere sunduğu güncel ev kredisi faiz oranları ise; Yapı Kredi Bankası 1.65, ING Bank 1.68, Garanti Bankası 1.83,  QNB Finansbank 1.83,  Akbank 1.83, TEB 1.68, Fibabanka 1.78, Ziraat Bankası 1.38, Vakıfbank 1.38, Halk Bank 1.38, Türkiye İş Bankası 1,60 olarak belirlenmiştir. 120.000 TL ve 120 ay vadeli ev kredisi aylık ödeme miktarı ise en uygun 2144 TL ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu