Gebelik

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kaçıncı Ayda Yapılmalıdır?

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kaçıncı Ayda Yapılmalıdır? Hamilelik sürecinde tüm hamile kadınların belirli bir kontrol süreçleri olmakta ve bu kontrollerde yapılması gerekenler mevcut bulunmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kaçıncı Ayda Yapılmalıdır? Hamilelikte kan uyuşmazlığı birçok kişinin maruz kaldığı sorunlar içerisinde yer almaktadır. Ancak bu durum bilindiğinde gebelik süreci içerisinde yapılacak iğne ile bu sorunun önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Bu durum genel olarak hem kişiler hem de sağlık ocaklarında bağlı oldukları ebeler tarafından kontrol edilmekte ve gerekli bilgilendirmeler kişilere kısa süre içerisinde yapılmaktadır. Bu sayede meydana gelebilecek tüm riskler ve kişinin süreç içerisinde olacağı tüm tahliller hatırlatılarak herhangi bir sorunun oluşmasını da önüne geçilmesi mümkün hale gelecektir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Kan uyuşmazlığı annenin ya da babanın (-) ve (+) olarak iki farklı kan grubu içerisinde yer almalarıdır.  Bu durumda gebelikte yapılacak iğne ile sorun oluşmasına izin verilmemektedir. Genel olarak bu durum ilk gebelikte herhangi bir sorun yaratmayıp bir sonraki hamilelik için risk meydana getirmektedir. Bu nedenle özellikle hamileliğin 28 ila 34. Haftaları arasında bu aşının yapılması gerekmektedir. Bu sayede istenmeyen olumsuz sonuçların meydana gelmesinin kısa süre içerisinde önüne geçmek her zaman mümkün hale gelecektir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Neden Önemli

Kan uyuşmazlığı iğnesi kaçıncı haftada yapılır yapılacak iğne kaç doz olarak uygulanır bu sorular tüm hamilelerin merak ettiği sorular içerisinde yer almaktadır. Bu aşılar hamileliğin 28- 34. Haftaları arasında yapılır ve ikinci dozu da bulunmaktadır. İkinci doz aşı doğum gerçekleştikten sonra 72 saat içerisinde yapılmalıdır. Bu şekilde çocuğun ve annenin güvenli bir şekilde doğum sürecini geride bırakması sağlanmaktadır. Yapılacak kontrollerde mutlaka bu aşıya gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir. Bu durum sonraki hamilelikler için her türlü risk oluşumunun önüne geçilebilmesi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Oluşan antikorlar kısa süre içerisinde kendisini gösterip bebek ve anne sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle tüm riskleri ortadan kaldırmak açısından doğru müdahale için aşının gerekliliği unutulmamalıdır. Kan uyuşmazlığı testi yapılarak gebelikte bu aşının gerekli olup olmadığı saptanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu