Sağlık

Koltukaltı Kararması Sorunu Ve Tedavi Önerisi

Özellikle kadınları çok fazla rahatsız eden durumlardan biri koltuk altı kararmalarıdır. Bu durum yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte adeta kabusa dönüşebilir.

Yaz mevsiminde kolsuz kıyafetlerin daha sık kullanılması, deniz kenarında daha çok vakit geçirilmesi koltuk altı kararması sorunu yaşayanlar için sıkıntılı durumlar ortaya çıkarır. Bundan dolayı koltukaltı kararması sorunu ve tedavi önerisi pek çok kişi tarafından merak edilir. Koltuk altında meydana gelen kararma dış etkenlere bağlı olarak gelişmekle birlikte ciddi bir nedeni yoktur. Genel olarak bu durum hormonlar ile alakalı bozukluklar, kanser ya da kullanılan ilaçlar ile ilgili olabilir. Böyle bir durum yaşandığında bazı insanlarda özgüven eksikliği, mutsuzluk, psikolojik bozukluklar ortaya çıkabilir.

Koltukaltı Kararması İçin Doğal Çözüm Önerileri

Koltukaltı kararması için doğal yöntemler daha çok tercih edilir. Bunun haricinde uygulanan tıbbi ya da ilaçlı tedaviler olumsuz sonuçlar verebilir. Daha çok kullanılan doğal tedavilere bakıldığında bunlar içerisinde şeker yöntemi, dilimlenmiş patates yöntemi, karbonat yöntemi, süt yöntemi ve buna benzer kürler uygulanır. Bu yöntemler içerisinde sütle hazırlanan yöntemde iki yemek kaşığı süt, bir yemek kaşığı un ve lor ile hamur kıvamına getirilir. Elde edilen karışım koltuk altına sürülür ve yaklaşık on beş dakika beklenir, ardından soğuk su ile durulanır. Bu karışım o bölgenin ölü derilerden arınmasına yardımcı olur.

Koltukaltı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmasını önlemek için kür hazırlanabilir. Kür için gerekli malzemeler bir tatlı kaşığı pirinç, sirke ve yoğurttur. Kür için tüm malzemeler birbiriyle karıştırılarak koltukaltına sürülür. Yaklaşık yirmi dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Kurulanan bölge bebek pudrası ile temizlenir. Bu uygulamanın düzenli aralıklarla yapılması önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu