Sağlık

Kulak Çubuğunu Kullanmanın Zararları

Özellikle duştan sonra kulak temizliği için kullanılan kulak çubuğunun zararları oldukça fazladır. İki ucunda bir miktar pamuk bulunan bu çubuk, aslında kulak kepçesinde bulunan kıvrımların temizlenmesi için üretilmiştir. Yani bu çubuk asla kulak deliğine sokulmamalıdır. Ancak günümüzde yanlış kullanılan kulak pamuğu yüzünden pek çok tehditle karşı karşıyayız.

Kulak Çubuğunun Zararları

Özellikle suyla temas sonrasında kullanılan bu çubuk yüzünden dış kulak yolunda çizik ve zedelenme olabilir. Buralardan giren bakteriler de enfeksiyona sebep olur.

Normalde kulak kendi kendisini temizleyen bir yapıya sahiptir. Kulak içindeki kirler kendiliğinden dışarı doğru atılır. Kir görünür hale geldiğinde ise yumuşakça alınması gerekir. Aynı zamanda kulağı enfeksiyondan koruyan kahverengi bir sıvı salgılanır. Bu salgı gözle görünmeyecek kadar incedir. Ancak kulak çubuğu kullanılırsa kirlerin yanı sıra temizlenmesi gerekmeyen bu salgı daha içeri gidecektir. Bu şekilde dış kulak yolu kapanacaktır.

Kulak kirleri aslında kulak için oldukça faydalıdır. Zaten kulak kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Kulağı temizlemeye çalışırken içerde biriken kirler, kulak zarında oluşan delik gibi unsurlar işitme kaybına yol açacaktır.

Kulak zarı kulağın 3 cm kadar içindedir. Kulağı temizlerken bu kadar derine inmeye gerek yoktur. Havuz, deniz ya da duştan çıktıktan sonra kulağı kurulamak için nemini dışarıdan bir peçete ile almak yeterlidir.

Evde Kulak Temizleme

Eğer kulağınızda çok kir biriktiğini düşünüyorsanız evde kulak temizleme ile basit ve zararsızca kulağınızı temizleyebilirsiniz. İlk olarak başınızı yan yatırıp hazırladığınız tuzlu sudan bir kaç damla damlatın ve başınızı diğer yana yatırıp bu suyun geri çıkmasını sağlayın. Yarım bardak suya bir çay kaşığı tuz yeterli olur. Aynı yöntemi gliserinle de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu