Gebelik

Obezite Gebeleri Tehdit Ediyor

Ülkemizde en fazl karşılaşılan hastalıklardan biri olan obezite gebeleri tehdit ediyor. Obezite 3 ila 4 yıl öncesine kadar ülkemizde 20 30 yaşlarında görülüyordu. Fakat bu sınırın günümüzde 8 yaşına kadar indiği görülüyor.

Obezitenin en büyük etkenlerinden biri gebelerin bu dönemlerde yanlış beslenmeleri oluyor. Özellikler çevre tarafından gebelere yapılan yeme baskısının obezite oluşumunda etkili olduğu uzmanlar tarafından dile getirilen bir hakikat olarak karşımıza çıkıyor.

Obezite Gebeleri Tehdit Ediyor

Türkiye’de Obezite Oranı

TÜİK  verilerine göre Türkiye’de obezite oranının kadın ver erkekler arasında değişiklik gösterdiği ortaya çıkıyor. Kadınların % 23,9’u obezite hastalığını gösteriyorken % 30,1’inin obez öncesi olduğu yani obez riski taşıdığı görülüyor.

Erkeklerde obez oranı ise % 15,2’dir. % 38,6’sı ise çıkan verilere göre obez sınırında olduğunu ortaya koyuyor. Tüm bu veriler sonucunda kadınların erkeklere göre obezite hastalığına yakalanma riski daha çoktur. Günümüzde obezite en çok gebe kadınları tehdit ediyor.

Obeziteden Nasıl Korunulur?

Türk halkı yemek yemeyi ve yemek yedirmeyi seven bir millettir. Bununla birlikte ekmek tüketme konusunda ülkemiz dünyada ilk sırada yer alıyor. Yemek yemenin kilo alma üzerinde ki etkisine bakılırsa unlu mamüllerin kiloya neden olduğu kişilerin fazla karbonhidratlı yiyecekler tüketmesi nedeni ile belirleniyor.

Peki obeziteden nasıl korunulur? Obeziteden korunmak ve kurtulmak için içerisinde un olan hemen hemen tüm gıdalardan kaçınmak gerekiyor. Özellikle ekmek tüketimi oldukça düşürülmelidir. Karbonhidrat yönünden zengin yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kişiler kendilerine sağlıklı bir beslenme programı düzenlemelidirler.

Aksi halde obezite beraberinde gelebilecek olan çok sayıda hastalık riski altında kalınabilir. Kişiler hayat standartlarını ilk olarak sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmakla uygulayabilirler. Sağlık her şeyin başıdır. Bu nedenle bireyler sağlıklı yaşam stratejisi ile hayata tutunmalıdırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu