Yaşam

Yanlış Anne – Baba Tutumları

Çocuk yetiştirmede yanlış anne ve baba tutumları ile sık bir şekilde karşılaşmak olanaklıdır. Çünkü anne ve babalar çoğu zaman kulaktan dolma bilgiler ile hareket eder. Bu alanda da yeterli bilgiye sahip değil ise; ortaya oldukça sorun oluşturacak yaklaşımlar çıkar. Anne ve babaları bu konuda yeterli düzeyde bilgilendirme çalışmaları yapmak; anne ve babaların yanlış tutumunu ortadan kaldırır. Ayrıca aileler de bu konuda kendilerini geliştirecek kitaplara ya da makalelere yönelebilir. Tüm bu bilgiler birleştirildiğinde de aileler kendilerine bir rehber oluşturabilir.

Yanlış Anne – Baba Tutumları 1Aşırı Korumacı Anne – Baba Tutumu

Çocukları yetiştirirken en büyük hata aşırı korumacı aile tutumu içerisinde bulunmaktır. Bu bağlamda da aileler korumacı tavrını bir an önce bırakmalıdır. Çocuklar, aileleri için bu hayattaki en önemli varlıklarıdır. Ancak kimi zaman çocuklara duyulan bu sevgi, onlar için zararlı bir hale ulaşır.

Küçük yaştan itibaren özellikle anneler çocuklarının hayatlarını kolay hale getirmek için ellerinden geleni gerçekleştirir. Yürürken düşen çocuğunu hemen kaldırır. Bir yere çıkmak için tırmanan çocuğun yorulmaması için onu ulaşmak istediği hedefe koyar. Çocuğunun ödevlerini yapar. Arkadaş seçimlerini onun için gerekleştirir. Tüm bunlar annelerin klasik olarak çocukları için yaptıkları etkinliklerdir. Oysa tüm bu etkinlikler, çocukların gelişimlerine olumsuz etki sağlar. Çünkü çocuğun kendini gerçekleştirebilmesi için öncelikli olarak kendilerine ait bir alan oluşturmak gereklidir. Aileler bu alanı ihlal ettiklerinde de çocuklar için yanlış uygulama söz konusu olur.

Tutarsız Anne – Baba Tutumu

Çocuklar için tutarsız anne ve baba tutumu da oldukça büyük zarar veren bir durumdur. Çocuk eğitimde her şeyden önce anne ve babanın birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Birlikte hareket etmeyen anne ve babalar çocuklarına yanlış örnek teşkil eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu