Gebelik

Sağlıklı Gebelik İçin Bağışıklık Sistemi Güçlenmeli

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar bebeklerin anne karnındayken sağlıklı gelişimleri için annelerin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini ortaya koyuyor. Özellikle hastalık geçiren anneler bebeklerinin bu hastalıklardan etkilenmeyerek gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için bağışıklık sistemlerini olabildiğince güçlü tutmaları gerekiyor.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Gökçek Erdoğan özellikle gebeliklerini kış aylarında geçiren bayanların dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak sağlıklı gebelik için bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Yedikleri yiyeceklere dikkat etmeleri gerektiğinin vurgulayan Gökçek iki can taşıdıklarını unutmamaları gerektiğini söyledi.

 

Meyve sebze
Meyve sebze

Sağlıklı Gebelik İçin Düzenli Beslenme

Kadınlar hayatın her alanında beslenmelerine genel olarak dikkat ederler ancak gebelik dönemlerinde bu dikkat en üst düzeye çıkartılmalıdır. Özellikle çocuklarının sağlıklı gelişimi ve anne vücudundaki olumsuz olaylardan etkilenmemeleri için düzenli beslenme şart. Özellikle sağlıklı gebelik için C vitamini tüketimi çok önemli. C vitaminleri bağışıklık sistemlerini güçlendirdiğinden annenin kapacağı bazı hastalıklardan çocukların etkilenmemesi için düzenli olarak tüketilmeleri gerekiyor. Sağlık beslenmenin yanında düzenli olarak yapılacak egzersizlerde gebeliğin düzgün ve programlı ilerlemesi için hamilelere yardımcı oluyor.

 

Yeşillik
Yeşillik

Özellikle kış aylarında insanların en çok yakalandıkları hastalıkların başında gelen gripler insanların bünyelerini zayıflatarak halsiz bırakabiliyor. Bu nedenle hamile bayanların özellikle bu griplerden uzak durarak kendilerini korumaları gerekiyor. Özellikle gebeliklerin son dönemlerinde kapılan bu hastalıkların bebeklere geçme riski oldukça fazla olduğundan doğuma yakın zamanlarda anne adaylarının dikkatli olması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu