Yaşam

Güvenli İnternet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşamımızın içerisinde en yakın şekilde var olan internet, günümüzde iş hayatımızdan eğlence yaşamımıza, bankacılık işlemlerimizden çeşitli araştırmalarımıza kadar hayatımızda bizlere etkili bir şekilde yardımcı olur. Hal böyle olunca da interneti kullanmadan önce güvenliğimizi elimize almamız gerektiğini de unutmamamız gerekir.

Güvenli internet
Güvenli internet

Öncelikle internet dünyasında birçok hesap, şifrelidir. Şifre kullanımlarınızda kısa ve tahmin edilebilecek derecede basit kelime, rakamlar kullanmamalısınız. Harflerin büyük ve küçük harflerden oluşması, aralarda ise rakamların eklenmesi gerekir.

Bankacılık işlemlerinizde bankacılık işlemleri yaparken URL kısmında sayfanın başında “HTTPS” ibaresinin olduğundan emin olun. SSL güvenlik olan bu güvenlik ile beraber sayfa üzerinde ki tüm işlemler şifreli olup 2. Kişiler tarafından görüntülenemez.

Web sayfalarında üye olurken kullandığınız şifrelerinizi mümkünse bilgisayar kaydetmemekte fayda var. Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi her ne ise, güncel tutulması gerekir. Güvenliğiniz için şarttır.

İnternet İçin Güvenlik
İnternet İçin Güvenlik

İnternet güvenliği için bilgisayar güvenliği de önemli

Sadece internete yönelik şifre güçleştirme gibi durumlarda güvenli internet kullanamazsınız. Aynı zamanda bilgisayarınızın güvenliği de önemlidir. Antivirüs programları kullanırken hem güncel programlar kullanmaya hem de lisanslı programlar kullanma çalışın. Bilgisayarınızın güvenlik duvarı her zaman aktif olarak bulunsun.

Bilgisayarınıza şifre koymalı, internet dünyası içerisinde her gördüğünüz dosyaya güvenmemelisiniz. İndirdiğiniz dosyaları güvenlik taramasından geçirerek kontrol ediniz. Bu şekilde güvenliğinizi alabilirsiniz. Ve son olarak sahte mail dediğimiz çeşitli e-mail adresleri üzerinden gelen maillerde yer alan linklere hemen tıklamamaya özen gösteriniz. Çünkü bu linkler, virüslü link olabilir ve hem bilgisayar hem de internetinizi ele geçirebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu