Yaşam

SGK Tahsis Talep Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

SGK Tahsis Talep Formu Nedir, Nasıl Doldurulur? SGK tahsis talep formu SSK, emeklilik işlemleri sırasında hazır bulundurulması gereken belgeler arasında yer alıyor.

SGK Tahsis Talep Formu Nedir, Nasıl Doldurulur? SGK tahsis talep formu emeklilik başvuru işlemleri, beyanname taahhüt belgesinin eksiksiz olarak bağlı kuruluşa ibrazı ile başlatılır. Gerekli belge veya belgelere SSK ana sayfasından ulaşmak mümkündür. Ayrıca belge temini de bağlı kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Sigortalı veya sigortalı vatandaşların emeklilik hakkı kazanılmadan ölümü sonucu hak sahipleri tarafından teslim edilir.

SGK Tahsis Talep Formu Nedir?

SGK tahsis talep formu, 18 yaşını doldurmuş sigortalıların maaş, evlilik ve cenaze yardımı taleplerinde bulunmaları gereken formdur. Formun ilgili alanlarına TC kimlik numarası, adı ve soyadı, sigorta sicil numarası, ölen kişinin emeklilik tahsis numarası yazılmalıdır. Başvuru talebinin form doldurulurken açıklanabilmesi için “Tahsis Talep Türü” başlığı altına yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, daimi iş göremezlik geliri, malullük aylığı aşağıdaki maddelerden hangisinin uygulandığı yazılmalıdır.

SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Emeklilik tahsis talep formunu doldurmak için nasıl dolduracağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu bağlamda ister elle ister sistem üzerinden doldursanız nereye ve ne yazmanız gerektiği değişmeyecektir. Sistem üzerinden yapılacak olan emeklilik talep formunun doldurulması sürecinde e-devlet sistemini tercih etmeniz gerekmektedir. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.

SGK Tahsis Talep Formu Ölüm Tarihi Alanı Nasıl Doldurulur?

Tahsis talep türü başlığına başvuru amacı yazılmasının ardından “Ölüm Tarihi” başlığına vefat eden sigortalının ölüm tarihi yazılır. Ölümünden hemen sonra aylığı istenen kişinin ölüm tarihi, gün, ay, yıl belirtilmelidir.

SGK Tahsis Talep Formu Banka Hesap Alanı Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formunda “Banka hesabı” başlığı altında maaş almak istediğiniz banka kuruluşunun adı yazılır. Ödenen maaş, bu alanda bilgisi verilen banka ve PTT şubesinden çekilir.

Sigortalıya Yakınlık Alanı Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formunda “Sigortalıya yakınlık” başlığı altına “HAK SAHİBİ” ibaresi eklenmiştir. “HAK SAHİBİ” ifadesinin yanında çocuk, eş, anne, baba gibi yakınlık derecesi ne olursa olsun yazılır.

SGK Tahsis Talep Formu Adres Bölümü Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formunun adres kısmına sırasıyla telefon ve ev adresi bilgileri yazılır. İşlemden sonra bir e-posta adresi eklenir ve imza başlığının önüne bir imza atılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu