Yaşam

Sık Yapılan 5 Fondöten Hatası

Sık Yapılan 5 Fondöten Hatası

Doğru yapılmış bir makyaj,iyi bir makyaj için oldukça önem taşıyor. Ancak bu ince çizgide de dengeyi tutturmak şarttır. İşte dengeyi tutturmak için bilmeniz gereken 5 önemli fondöten hatası:

1. Cildi iyi nemlendirmemek
Fondötenin ince çizgilerinize dolmaması ve yaşlı bir görünüm yaratmaması için,makyaj öncesinde cildi mutlaka nemlendirmek gerekmektedir.

2. Cilt tipine uygun olmayanı seçmek
Cildi iyi tanımak,bu hatayı yapmamanın önlemidir.Yağlı cilde sahip olanlar için matlaştıran fondötenlerle, kuru cilt sahipleri ise sıvı ve nemlendirici özellikli olanları tercih edebilirler.

3. Her mevsimde tek ürünü kullanmak
Yaz ve kış aynı fondöteni kullanmak, cilt ihtiyaçlarına hitap etmediği için büyük yanlışlar arasında yer alıyor. Kışın cilt daha kuru olurken yazın ise terlemenin de etkisiyle epey yağlı olduğu için doğru tercihler yapılmalıdır.

4. Hatalı fondöten uygulama aparatı seçimi
Fondöteni uygularken fırça kullanmak yerine sünger kullanmak veya hiçbir araç kullanmamak,doğal görünümü engelleyen etkenlerdendir. Bu nedenle ilk adımda fondöteni parmak uçlarıyla cilde uygulamak,daha sonra da fırçayla dairesel olarak hareketler yapmak ürünün eşit ve iyi dağılması için son derece önemlidir.

5. Cilt tonuyla uyumsuz ton kullanım
Fondöten kullanımında dikkat edilecek başka bir nokta ise elbette cilt tonuna uygun olan ürün rengini seçmektir. Cilt tonundan daha açık ya da koyu tonda fondöten kullanımı,fiyasko yaratabilir.Bunu yaşamamak için de fondöteni,bilekte değil de boyunda denemek garantili çözümü verecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu