Yaşam

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

 

Bu yazımızda sizlere her anne adayının merak ettiği konu olan çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir hakkında bilgi vereceğiz.

Genellikle çocuklarımız da rastlamış olduğumuz rahatsızlıklardan birisi de hiç şüphesiz burun tıkanıklığıdır. Aslın da bu sorun yetişkinlerinde sık sık rastlamış olduğu bir sorundur. Oluşan burun tıkanıklığı altında büyük rahatsızlıklar bulunmuyorsa şayet sadece basit bir burun tıkanıklığı sorunu ise evimizde uygulayabileceğimiz basit yöntemler ile bu sorunu çözebilir ya da en aza indirgeyebiliriz.

Uygulayabileceğimiz yöntemleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Buhar Yöntemi

Çocuklarımızın tıkanmış olan burunlarının açılması noktasında uygulanabilecek ilk yöntemler arasında yer alan buhar yöntemi, burunlarda oluşan mukus tabakanın burun dışına atılmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Buhar yöntemini en güzel şekilde veriminin yüksek olabilmesi için banyo da uygulanması oldukça isabetli bir hareket olmaktadır

Şayet banyo ortamı yoksa ya da elverişli değil ise tencerenin içerisine su koyup kaynattıktan sonra oluşan suyun buharını çocuğumuza solutabiliriz.

Tencereye konulan suyun içerisine nane yaprağı atılması ise tıkanıklığın açılması noktasında verimi artıracaktır. Bu su buharı yöntemi burun tıkanıklığının açılması için kullanıldığı gibi oda da ki buhar döngüsü iyi bir şekilde sağlanması ile oluşabilecek burun tıkanıklığının önlenmesi sağlanmış olur.

  1. Tuzlu Su Yöntemi

Burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olan bir diğer uygulama ise tuzlu su yöntemidir. Tuzlu su eczanelerimiz de deniz suyu formunda satıldığı gibi evlerimizde kendi imkanlarımız ile de yapabiliriz.

Burun tıkanıklığının geçmesine oldukça yardımcı olan bu yöntemi hazırlamak için bir miktar suyu ısıtıp ılıklaşmasını bekledikten sonra içerisine bir çay kaşığı kadar tuzlu su eklenmesi ile hazır hale gelmiş olur. Bir damlalık içerisine konularak kullanılması çocuğumuz için oldukça sağlıklı olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu