Yaşam

Elmaslarınızı Nasıl Parlatabilirsiniz?

 

Bu yazımızda sizlere elmas parlatma ve işleme aşamasından bahsedeceğiz. İşlenmemiş durumda bulunan elmas mat görünümlü bir mineral olarak yer almaktadır. Bu mineralin ışıltılı bir parlaklığa erişmesi için elmas kesimi uzmanlık gerektiren bir meslektir. Bu uygulama sadece elmas konusunda uzman kişilerin yaptığı bir işlemdir. Mat görünümlü şekilde bulunan elmasın ilk olarak nasıl bölüneceği belirlenmekte ve e işaretleme yapılır. Damarlı bir yapıya sahip olan elmas kristali dilimleme işlemine tabi tutulmaktadır. Bununla beraber damarlarına dik şekilde biçilme işleminden de geçirilmektedir. Oldukça sert olan elması başka herhangi bir mineral çizememektedir. Bu özelliği sebebiyle dilme ve kesme yerlerinin işaretlenmesi için başka bir elmas parçası kullanılmaktadır.

Parlatma Nasıl Yapılır?

Peki, elmas nasıl parlatılır? Elmas parlatma işlemi son derece zahmetli bir kesme ve biçimlendirme uygulaması sonrasında yapılmaktadır. Elması parlatma uygulaması hızlı bir şekilde dönmekte olan ve elmas tozuyla kaplanan demir çarklarla yapılmaktadır. Elmas hızlı şekilde dönen bu sistemi sürtünmesi sonrasında parlatılır ve ışıltılı bir görünüm kazanır.

İşlenme süreci içerisinde elmas, kesme, tıraşlama ve parlatma işlemleri bitince sahip olduğu mevcut ağırlığın %50’sini kaybeder. Elmas yataklarından çıkarılmış olan ham elmas maddesinin sadece %20’si mücevher yapımı için kullanılır. Geriye kalan ham elmas sanayide yer almaktadır. Evde elmas parlatmak için bir kap içerisine yumuşak sıvı deterjan koyun ve köpürtmeye başlayın. Bolca köpürtülerek hazırlanan ılık suya elmas yavaşça daldırılır. Yumuşak bir diş fırçası kullanılarak elmas hafifçe fırçalanır ve temizlenir. Temizlenmiş olan elması bir süzgecin üzerinde ılık su ile durulama aşmasına geçilir. Yumuşak bir bez ya da kâğıt havlu kullanılarak elmaslarınız kurulanır. Bu işlem ile elmaslarınız tekrar parlamaya başlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu